31 Mart 2014 Pazartesi

Nisan

Biliyorum yorgunsun. Güçsüz hissediyorsun. Ümitlerin...

Yine de geldi bahar bak.. Öyle ya da böyle...

Bırak kendini ona. Nisan sana şifa getirecek!Sabahları doğsun güneş üzerine: Her bir duruşta derince içine çektiğin nefeslerle...


En sevdiğin, yaz saati uygulaması ile akşamlar da uzayıverdi. Ofis çıkışı, at kendini sokaklara! Yürüyüşler sana çok iyi gelecek...Güçlü beden, zihni de, ruhu da aydınlatır. Açıkhava yürüyüşlerine yakışır bir Plank:

Hayatından çıkarmak istediğin herşey ile birlikte, yağları da yak, Plank ardına sıralayacağın İncelten Yoga duruşlarıyla:
Ve hep hatırla: Nisan yağmurlarıdır, Mayıs çiçeklerini bize getiren!
24 Mart 2014 Pazartesi

"İmdat PMS"'ye SON!

Minik adımlarla 4x4 gücünde Sağlıkla Zayıflama: 3. Ay 4. Hafta: DNS'li, ay pardon, VPN'li, hay Allah, PMS'li diyecektim, geçecek. "Dervişin fikri neyse zikri de odur" hesabı oldu benimkisi..


Tam zamanında yazmışım ya ben şu son yazımı: Mutluluğun formülü "Yağ"'da gizli!

Hemen EPA'lı Balık Yağı'ma vereyim kendimi.


Serotonin'i Allah'ına kadar yükseltmek lazım gelir. ZİRA (;-)), Serotonin açlığı, şeker ve zararlı karbonhidrat peşine sürükler durur bizi! PMS'deki duygusal değişimlerin açlığı da budur derim.


Serotonin'i yükselten meyvelerden oluşan Mutluluk kahvaltımı eksik etmeyeyim:
 • Ahududu
 • Elma
 • Armut
 • Çilek
 • Kiraz
 • Muz
 • Yabanmersini
 • Kivi
 • Kızılcık

Serotonin'i arttıran içerikli öğle ve akşam yemeklerine yöneleyim:
 • En başta Yumurta
 • Yoğurt
 • Yağlı Balıklar
 • Peynir altı suyu proteini
 • Fasulyeler, barbunya
 • Badem
 • Ceviz
 • Marul
 • Brokoli
 • Ispanak
 • Deniz sebzeleri (Ahh be İzmir'de olacaktık şimdi)
 • Fesleğen
 • Maydanoz
 • Domates
 • Soğan

Zeytin ve zeytinyağı da bolca eklemeli.


Sassy'nin mucizesinden yararlanmalı. Zencefil ve limon en şahane Mutluluk yükseltici!


Tarçın çubuğunu  her çay ve kahveye de ekledim mi, mutluluğun resmini her daim çizebilirim. ;-)


Unutmadan, Evening Primrose Oil (Çuha çiçeği yağı), şahane işe yaramıştı. Hemen başlayayım.


Krom da karbonhidrat ataklarına yardımcı olacaktır. Sabah ve öğleden sonra birer alayım.


PMS'yi rahatlatan, hatta şeker ve zararlı karbonhidrat açlığına karşı koymaya yardımcı Yoga pose'larına odaklanayım. Malum dönem başlamadan bir hafta öncesinden, bu mucizevi 12 duruşu derin nefesler eşliğinde, her gün tekrarlamakta fayda var.
E haydi o zaman, bana MUSMUTLU haftalar.. ;-)

23 Mart 2014 Pazar

Mutluluğun formülü "Yağ"'da gizli!

Patrick Holford "İyi Hisset" kitabında:

"Geçmişten öğrenilecek çok şey var. Bir örneği, Afrika kıyılarında bulunan en erken insan iskeletleriyle, daha iç kesimlerinde bulunanlar daha fazla dişe sahiptir; öyle görünüyor ki, iç kesimlerde yaşayan kırmızı et yiyenler, balık yiyen sahil sakinlerine göre, birbirlerinin kafasına daha fazla vuruyorlardı. Aynı prensip bugün için de geçerlidir. Kulağa tuhaf gelebilir ama, bir ülkedeki cinayet oranı ile depresyon ve intihar oranını deniz ürünleri tüketimini öğrenerek tahmin edebilirsiniz.

...

Yunanistan'daki yaşlı insanlar (hani benim şurada "National Geographic'in belirlediği dünyanın en uzun ömürlü insanlarının yaşadığı Mavi Bölge" yazımdakiler) arasında yapılan bir çalışma, her bir balık porsiyonunun depresif olma ihtimalini yarıya düşürdüğünü ortaya koymuştur. 
...
Balık ya da balık yağı eksikliği, hırçınlık ve saldırganlığın artışına sebeptir."

Şu 3 tarafı denizle çevrili, adalar dahil 8333 km'lik kıyı şeridine sahip, güzelim memleketimde, bazılarının hiç balık tüketmediği kesindir!!!

Zati, Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'de balık tüketimi, önerilen miktarların oldukça altında.

Türkiye'de kişi başına balık tüketimi yılda 8 kilogram iken, dünyada ortalama 16 kilogram, Avrupa Birliği'nde ise 22 kilogram.
Haftada en az 3 kez (450gr.) balık tüketmemiz önerildiği düşünülürse...Beslenme uzmanı Patrick ağabeyimiz önemli bir detay ekler:
"Keten tohumu ve kabak çekirdeği gibi bitkilerden alfa-linoleik asit denilen bir Omega 3 yağı tipi alabilmenize rağmen, en etkili Omega 3 yağı önce DPA sonrasında DHA'ya dönüşen EPA'dır. Ve YAĞLI balıklarda bulunuyor. Bu "3 silahşörler" kanda yükseldikçe Serotonin düzeyi de yükseliyor. Hatta sadece Serotonin'in etkisini arttırmakla kalmıyor, Serotonin inşa eden fabrika gibi çalışıyor."

Hemencecik, bakalım bakalım En İyi Balık'lar hangileri:
 • Taze somon
 • Taze uskumru
 • Ringa
 • Çiroz
 • Havyar
 • İstiridye

Oldu canım, mümkünse görüşmeyelim. Yahu, havyarlı kahvaltılar, her daim taze somon fümeli, kaparili, salataları bulduk da biz mi yemedik!

Allah'tan, EPA tedarik eden kaliteli balık yağı kapsüllerinin, Patrick'in uzunca listeli deneylere verdiği bölümün sonucu olarak, yararları kanıtlanmış. ;-)


Hatta FAYDALI YAN ETKİLERİNİ de şöyle sıralamış:
 1. Enflamasyonu azaltır. (Bikini'nin Notu: Alkali olma durum hali, gençlik, sağlık ve uzun yaşama sebebi. Ve dolayısı ile elbette zayıflama ve incelme desteği.)
 2. Kalp hastalığı riskini azaltır. (Bikini'nin Notu: Sevgi kaynağı diyesim var.)
 3. Esnek ve ipeksi cilt sağlar. (Bikini'nin Notu: OMG!)
 4. Daha iyi bir konsantrasyon sağlar. (Bikini'nin Notu: Malum, beynimizin %60'ı yağdan oluşur.)
 5. Daha az endişe ve hırçınlık sağlar. (Bikini'nin Notu: Evet, bunu yeni öğrendik.)
 6. Adet öncesi gerginliği ve acıyı azaltır. (Bikini'nin Notu: Ollleyyyyyyy.)
16 Mart 2014 Pazar

Hareketlenmeli!

SEVGİ'den yana ümitlerime asıldım!
Bırakmayacağım!


Minik adımlarla 4x4 gücünde Sağlıkla Zayıflama: 2. Ay 4. Hafta'dan buraya atlıyoruz.
Belim düzeldi sonunda. Dolayısı ile hareketlenmeli en inceltici şekilleri ile hemen.
Sabah Yogası:

Her bir duruş 5 derin nefes boyunca durulur. Tüm duruşlar bittikten sonra tüm rutin 3 kez tekrarlanır.Standing Arm Reach by Tara StilesChair Pose by Tara Stiles


Standing Forward Bend by Tara StilesPlank by Tara Stiles


Half Push UpUp Dog by Tara StilesDown Dog by Tara Stiles

Gün içinde Aktif Yaşam:

Her daim aktifim listemi şuradan tekrar bir hatırlayayım.
Ayrıca günlük kendime 7000 adım hedefleyeyim.
Akşam Yogası:

Şu karın iyicene bir güzelleşsin!
Sonuç:
Sevgilerimle... 

7 Mart 2014 Cuma

Kırdım Zincirleri! ;-)

Kilo: 54,1

Ve gidenlerin hepsi YAĞ! ;-)))))))))))

Dönüşte görüşürüüüüüüüüüüüüüüüüzzzzzz...


 
 
 
 
 

2 Mart 2014 Pazar

Hareketsizlikten Motivasyon Doğurmaca!!!

Kilo: 55,2
Bel: 68

Tabi gerisini ölçesin olmaz! Yaaaaaaaaa, böyle bakar kalırsın işte aynaya! Bu mudur? Bu halde mi akacaksın sahillere? Bak çok üzülürsün Bikini, sana söyleyeyim.

Tamam evet, bu halinle bile geçen yıldan belin tam 13 cm daha ince. Aynaya iyicene bak. "Tamam" diyorsan, "bu" diyorsan, "böyle mutluyum" diyorsan, hiç problem yok! Ama yok, gerçek bir Bikini Body istiyorsan, o zaman yavaştan, hatta hızlıca kurtlanmaya başlasan iyi olur. Bahara kaldı şurada 20 gün.
Bak Survivor bile senin için başladı. Denizi, kumu, evinde yakinen hisset diye.

Hımmmmmm, motivasyon yok diyorsun! Yok unut, onun geleceği şu ara gerçekten de yok! Çare yok! Zorlayacaksın kendini! Rahat ettiğin bu sınırların dışına çıkmak zorundasın! Mucize orada!(NOKTA!)

Tamam, yogalarını yapamayacaksın! Zaten bırak bel iyicene kendini toparlasın. Hem, yasak demeden önce doktor, neredeydin sen Sevgili Bikni? Maşallah, son 3 haftadır hareket falan hikaye.

Ya ama, aklıma şimdi geldi. Hafta sonu toplantım var. Ha bir de yurt dışında. Cuma akşamı uçup, pazar gecesi dönmeli!!! Ya yazık değil mi bana ama ya. Pazartesi de tekrar ofis. Neyse dur şimdi, onu düşünme. Başlamak için, o muhteşem an, hiç bir zaman gelmeyecek!

10 günlük SÜPER HIZLI ve MÜTHİŞ SAĞLIKLI Zayıflama Programı'mı Cuma^ya kadar ve bir kaç adaptasyon ile yarından başlıyorum. Aslında bugün başladım sayılır.
 • Akşam 6 yerine 5'e çekeceğim son öğünümü. Yumurta yeme şansım olmayacak ama artık protein shake veya yoğurt ile idare edeceğiz.
 • Ekmeğin hiçbir türlüsü yok. Gluten ne de olsa sindirimi yorar. Bugün biraz fazla kaçırdım tam tahıllı ekmeği ama 16:00'dan sonra bir şey yemedim, hiç olmazsa.
 • Madem hareket edemiyoruz, en iyi spor olan Zayıflatan Uyku'dan doyasıya yararlanalım.
 • Bakımlarını yapmayalı da çok oldu! Buyur sana fırsat! İnceltici Vücut Bakımları'nı yeniden alışkanlık haline getirme zamanıdır.
 • Öğle yemeği porsiyonunu bir tık küçültebilirsin derim. Ton balığını da yanında taşırsan, gizli orta ve yüksek GI'lardan kendini korumuş olursun.
 • Anlaşılan ayna işe yarıyor. Sabah Yogası ve Akşam Yogası yerine al sana Ayna Yogası! İşe bile bir ayna götürsen yeridir! Seni sana hatırlatsın en güzelinden!

De haydi Bikini! Gazamız mübarek ola!
1 Mart 2014 Cumartesi

Zorunlu Sırtın Yer Görme Hali

Çarşamba akşamı, gecesi diyeyim, Galatasaray-Chelsea maçından eve donarak gelince, yün battaniyemi hemen çıkarayım dedim. Yatağın bazasını nasıl hızla kaldırdıysam, "Ayyy!" diye bir ses hatırlıyorum içimden fırlayan...

O kadar üşümüş, o kadar uykum gelmişti ki, sıcağıyla anlamadan uykuya daldım hemen.
Sabah yataktan kalmak üzere dikileyim dedim. Ne mümkün? "Ayyy noldu belime böyle?"'li kala kalmalar. "Bir daha yatarsam kalkamam" dedim, üstümü giyindim "ayyy, uyyyy"'larla. Ugg'larımı zor ayağıma geçirdim. Arabaya bir şekilde bindim de, trafikte bekledikçe, sırtıma, belime binen ağırlıkla mıdır nedir, bir ağrılar başladı, yaşlar indi gözümden. Ofise girdiğimde surat bembeyaza dönmüş olsa gerek ki HR izin kağıdımı anında hazır etti. Ben hala notebook'umu toparlama ve yanıma alma derdinde. "Kızım bırak!"

Maslak Acıbadem Acil'e gidene kadar, kafamdan bin bir türlü düşünceler: "Beli kaydırdık mı acaba? Amanın, fıtık etmemiş olayım kendimi? Ya ameliyat derse? Ameliyat falan hayatta olamam! Zorla uyutuyorlar insanı, kontrolüm dışında kesiyor biçiyorlar bedeni!!! Yok yok, Acil'e değil de uzmanına mı gitseydik ki? Belin uzmanı hangi bölüm ki? E canım, yönlendirirler herhalde acilde! Allah'ım, hayatım bir baza yüzünden bitmedi umarım! Ayyyy Sabah Sqauat'ımı da yapamadım! Delirdin sen herhalde! Ya bu bel kaydıysa? Yok ya! Da çok ağrıyor ama! ..."

Yakışıklı doktor abimiz daha beni muayeneye başladı ki, ilk sözü, "Ooooo, spor yapıyoruz, bu iyi!" Bembeyaz suratıma biraz renk gelir gibi oldu sanki. Bir kendinle gurur duymadır, bir havalara girmedir... Vay anasını, "fit"'liğim resmen doktor tescilli artık.. :-DDDD

Neyse, sadece bir kas tutulmasıymış. Ohhh rahatladım. Ödem oluşmuş, biraz yatak istirahati, ağır kaldırmalara dikkat...
...ve 1 hafta spora ara.. "Ama!" doktor abimize nasıl bir bakışım varsa.. Büyük ihtimal, bilmem kaçıncı şampiyonluk kupasına koşan profesyonel sporcu sandı beni. Alemsin Bikini. Doktor: "Pazarlık yok! 1 hafta spor yapılmayacak. Ağırlık kaldırılmayacak. İlaçlar düzenli kullanılacak. Ödem iyicene geçmeli! Bir tane de iğne yapalım sana şimdi!". "Ne? İğne mi?!!!!" Benim surat tekrar bembeyaz.

Hangi ara alındıysa, tutuşturdular elime bir ekmek arası Ramiz Köfte, diğer elime de ayran. "Ben ekmek yemem" dedikçe... Neymiş, ekmek belime güç verecekmiş!!! Hey Allah'ım!

Eve gelmemle, koltuğa uzanmam ve "Hafta içi televizyonlarda neler olur ki?" zaplamalarıyla, uyumuş gitmişim. Akşam üstü uyandım. Uyku sersemliliğiyle, "Neredeyim? Hangi gündeyim? ... Ama ben yarın raporluyum! Yuppiiieeeee.." Zıplama Bikini!!!!!

Bu Muscoril ve Voltaren birleşmesi nasıl süper bir şeymiş?! Bu nasıl şahane gevşemedir?! Yıllar oldu bu kadar misssss uyku çekmeyeli. 

Hafta içi, saat 10:00 ve ben hala yataktayım. Suratımda açan gülümsemeyle bel ağrılarım da hafifledi sanki. Önce hemen şu iş maillerime bir bakayım, aradan çıkarayım.

Sonra günü nasıl geçireceğim üzerine gelsin planlar...

Tüm gün yatarak ne yapılır ki????? :-(

Ahhh, kitaplarım! Baş başa geçireceğimiz tam 2,5 gün. ;-)))
Daha kapağını bile açamadıklarımdan mı başlasam? Yoksa, hep yeniden okumak istediklerimden mi?

En iyisi mi, hepsiyle olabildiğince özlemimi gidereyim.

Belki DiziMax'lere dalarım, ya da Oscar filmlerine. Home TV de izlerim.
Aaaaa, dergilerim de güncellenmiştir, Mart ayı geldi ne de olsa.

Yahu, illa, bir şey yapmak zorunda mıyım ki?! Hiç! Öylece yatıp, uzun uzun hayaller alemine dalayım.. ;-))))

Velhasıl, bazen sırtın yer görmesi ve sadece kendinle geçireceğin günler, ruh ve beden için gereklidir.

Zorunlu olmadan da bunu hatırlaman dileğiyle Bikini...Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...