28 Nisan 2014 Pazartesi

Sağ yoksa Sol var! ;-)


Bakalım bu yazıyı bitirmem kaç saatimi alacak? Umarım günler sürmez!. Yok, beynimin yavaşlığından değil, :-p, şundan dolayı:
Sağ el 4. metakarap proksimal kırığı!


3 gündür, yok kutlama, yok iş yemekleri bahaneleriyle (pastalı mastalı, rakılı balıklı, geç saatlere kadar atıştırmalı) "2 haftada DÜZ bir KARIN ve İNCE bir BEL!" programımı hiç edip, birkaç dakikalık plank'ımı bile yapmazken, Cumartesi sabahı, belde yeniden 67 cm'i görünce (1 haftada belden -2 cm!), "keşke" pişmanlıklarının hemen ardından "Bu iş şahane işliyor, devam Bikini!" motivasyonu ile "Yeşilliklerimi bir koşu marketten alayım da, süper bir hafta sonu kahvaltısı hazırlayayım!" telaşında, "Ay telefonu unuttum, neyse kalsın, yok alayım mı?!" ikilemiyle sen unut sağ eli asansörün kapısında! "Ahhhhhhh, o nasıl acı be yaw!". Buzlar falan, uyuşturdu da, taş gibi oldu, şişti bu el! Yok bu böyle olmayacak! Yok duramıyorum zaten.. 

Maslak Acıbadem'de alçıya alınır sağ el, en az 10 gün hiç kullanılmamak üzere...


Kendi kendine nazar değdiriyorsun Bikini! 

"Vay be! Bu kış ne bir aksırık, ne bir öksürük, hapşırık bile geçirmedin!", "Sağlık fışkırıyor içinden!", "Dipçik gibisin valla!"...

"Valla!"'nın ardına yapıştırsana şöyle içten bir "Maşallah!"!!! :-DDD
Neyse, yapacak bir şey yok! Olan oldu! Da, dün hasta şımarıklığı ile Bayramoğlu'nda, gerçek, sıkıştırılmamış kömürde pişen, yağı yerinde, içi sulu, pembemsi nefis döneri ve tandırda pişen incecik lavaşları lüpletmeseydim iyiydi! Bir de onun nefis, ev usulü patates kızartmaları yok mu?! :-p


Gel gelelim, sağ eli dominant olan biri için sol eli kullanmak çok zor! Her işe ilk atılan hep sağ el! Alçının farkındalık yarattığı kesin! Allah'tan! Aksi olsa iyileşmez bu el! Her şeye sağ ile atılıyorsun, amanın dur diyorsun, o uzundur unuttuğun, belki de hiç bilmediğin, diğer tarafına geçiyorsun. Da, öyle hemen geçemiyorsun. Beyin bir dumura uğruyor önce, nasıl yapacağını kestirmeye çalışırken. Sol ile bir şekilde bir iş görmeye girişsen bile, sağ yerinde durmuyor, sola çabalama iznini bile vermek istemiyor.


İnsanlık tarihi boyunca, sağ el "iyi", sol el "kötü" ile bağdaştırılmıştır. Latincede sol, kötü, uğursuz, ihanet anlamındaki sinister demektir. Sağ ise dexter yani hüner, beceri ve yetenek demektir.

Bedenin sağı ve solu da aynı şeklide, bütün dillerde benzer uç anlamlara sahiptirler. Sağ el, güçlü, doğru, uygun, öncelikli, gerekli, güvenilir gibi anlamlar alırken, sol el, zayıf, ters, değersiz, sakar, ikincil anlamlarını alır.

Politikada sağ faşist, sol anarşisttir.

Kültürel olaylarda, en değerli misafir, ev sahibinin sağında oturur. Evlilik törenlerinde, ilişkiye gizli bir mesaj verircesine, damat sağ, gelin solda yer alır.

Sağ ile tokalaşma geleneği, güç gösterisinden başka bir şey değildir.


Bunların hepsi, bedenin sağına hükmeden maskülen sol beynin ettikleridir. Bu, beynin sağ ve sol yarım kürelerinin bilgiyi değerlendirme teorilerine göre böyledir. Yine bu teoriye göre, hayat, renklerritm, müzik, sanat, yaratıcılık, tutku, hayal gücü ve özgürlük, bedenin sol tarafını kontrol eden sağ beyindedir. Tarih boyunca bu sağ beyinden çok korkulmuştur!Arşimet'e hamamda "Eureka!" çığlığını attıran yine sağ beyindir!

Solak insanların, spor, sanat ve bilimde daha başarılı oldukları da ayrı bir gerçektir.
Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından ve dehalarından olan Leonardo di ser Piero da Vinci en ünlü solaklardan kabul edilir. Ancak, bazı araştırmalar ve hikayeler, onun sağ elinde yaşadığı rahatsızlıktan dolayı sonradan sol elini kullanmaya başladığını anlatır. Rönesans dehası, dünyanın en değerli portresini Mona Lisa diğer adıyla La Gioconda 'yı, belki de sağ elinde ilerleyen rahatsızlığı nedeniyle tamamlayamamıştır. Leonardo da Vinci'nin çizim teknikleri ve o muhteşem tebessümün sahibesi hala gizemini korur.Mona Lisa veya La Gioconda (1503–1505/1507)
Louvre, Paris, France


Yaratıcılığı geliştirmek, yani beynin sağ lobunu harekete geçirmek için en çok önerilen egzersizler arasında sol tarafını daha fazla kullanmak var. Sol ile yazmak, resim çizmek bunlardan en popüler olanları.

O, The Oprah Magazine'da yazan, Martha Beck'in çok ilginç bir egzersiz önerisi şöyle:
"Bir kağıda, sağ elinizle yazıyla "Nasılsın?" diye sorun ve cevabı sol elinizle yazarak cevaplayın! Sağ beyin size, bildikleriniz arasında bilmediklerinizi söyleyecek!"


Sordum:


  
20 Nisan 2014 Pazar

Kadın Vücudu ve Yağ Oranı

İnsan vücudu için sağlıklı yağlar elzemdir. Metabolik süreç için çok önemlidir. Hayati organlar, hücreler ve hormonlar için yapı taşlarıdır. 

Sağlıklı yağları, beslenmesinden eksik edenin aklına, ettirenin de niyetine şaşarım.

Geçtim sağlıklı yağların, saçma sapan yaşam tarzı yüzünden vücudumuza depoladığımız fazla yağları eriten oluşunu, da, "Vücudumdan tüm yağlar yok olsun!" türü hedefleri duyunca çılgına dönüyorum! Tamam, evet, asıl hedef, fazla yağlardan sonsuza dek kurtulmak. Ancak, yetersiz oranda vücut yağı da, sağlığımızı, yok eksik söyledim, yaşamımızı, fazlası kadar tehdit eder.

Bir kerem, "Mutluluğun formülü "Yağ"'da gizli!" yazımda (tıkla) belirttiğim üzere, beynin %60'ı yağdır! Kimse kusura bakmasın da, ben o beyin fonksiyonlarımın sağlığıyla hayatta oynamam. En çok, bana o lazım!

Yağ, karbonhidrattan daha yoğun bir enerji kaynağıdır! "Aman enerjim düştü, bir şeker atayım ağzıma, bir ekmek yiyeyim, yok yok, makarna ve pilava vereyim kendimi!" diyenlere şiddetle duyrulur.

Sonracığıma... Hayatsal değerdeki A, D, E, K vitaminleri, yağsız vücutta emilinemez!

Yetersiz vücut yağ oranı, hormonal dengeyi bozar, ki bu, en çok biz kadınlar için önemlidir! 

Bizi kadın yapan ve bize o muhteşem vücut şeklimizi veren, östrojen hormonu, vücut yağ hücreleri tarafından üretilir. Fazla yağ oranı da, yetersiz yağ oranı da östrojen dengesini bozar. Östrojen, doğurganlık, sağlıklı menstrual döngü ve genlerimiz için hayati önem taşıması yanı sıra, sağlıklı kolesterol seviyesi ve sağlıklı kemik formasyonu için de elzemdir.

Bu fitness hocalarının çoğunun erkek oluşundan olsa gerek, kadın vücudunun işleyişini anlamadan verdikleri egzersiz ve beslenme programları, sıfır sağlıklı yağ ve full kas yapmaktan ibaret. Ha onlar gibi olmak isteyenleri bilmem de, benim bir erkeğe dönüşesim hiç yok!!!


"Aman Bikini, boş ver sağlığı, zayıf olalım da!" tavırlarındaki genç kızlarımıza da -malum, anca, yaş ilerledikçe sağlığın ve gençlik enerjisinin gözünün içine bakılır olunuyor- hemen şunu ekleyeyim: En çekici kadın vücut ölçüsüne (WHR: 0,70) dengeli östrojen sayesinde ulaşılıyor! ;-) (Detaylar için "Bedeni Ölçüp Biçmenin Dayanılmaz Hafifliği" yazıma buradan zıpla!).İşte Kadın Vücudu Yağ Oranı Tablosu:
Bazı sağlık merkezleri vücut yağ oranını, testler ile ölçüyorlar. Yağ oranını ölçen tartılar, bence gayet pratik. Bunun dışında, boy, kilo, boyun, bel ve basen çevresi ölçümleri ve günlük hayattaki aktif olma derecesi ile şuradaki (tıkla) siteden de kolayca vücut yağ oranı hesaplanabiliyor.

Kadın (female) tercihini işaretlemeyi unutmayın! ;-)
17 Nisan 2014 Perşembe

2 haftada DÜZ bir KARIN ve İNCE bir BEL!


Şu bel bölgesine yapışıp kalan yağlardan kurtulmanın, zamanı geldi de geçti!

1 Mayıs, Sağlıklı Yaşam Emekçileri Bayramı ("Bu bir SAĞLIKLI YAŞAM TARZI Manifestosudur!" yazım için tıkla!) da gelmek üzere... Bayramı hakkıyla kutlamak lazım gelir!


DÜZ bİr KARIN ve İNCE bİr BEL ProgramıÇok önemli not:
 • Sağlıklı protein (detaylar için tıkla), incelten yağlar ("Mutluluğun formülü "Yağ"'da gizli!" yazım için tıkla), tamamen ve sadece Pembe GI'lardan oluşacaktır.
 • Alerjik enflamatuara sebep verebileceğinden, Süt ve bir süre Yoğurt da ve her türlü Un'dan (pembe GI olan tam çavdar dahil) uzak durulacaktır. ("Şu Karbonhidrat meselesi!!!!" yazım için tıkla!)
 • Çorba, soslar, sarmalar, köfte ve tüm yemeklerde saklı olan pirinçunşekerhavuçmısır ve süt dikkatle sorgulanacaktır. ("Şu Karbonhidrat meselesi!!!!yazım için tıkla!)
 • Kuru fasulye, karnı bahar, lahana gibi gazlı yiyecekler de bir süre rafa kaldırılacak.
 • Serotonin arttıran yiyeceklere (detaylar için tıkla) bolca yer verilecek. 
 • Yemeklerden 1,5 saat sonrasından, 15 dakika öncesine kadar tüketilecek olan, günde en az 3 litre yaşam kaynağı Alkali Su içmek hedeflenecektir. ("SU HAYATTIR!" yazım için tıkla!)


Günaydın (06:30):

Yarım litre suya, 1 taze sıkılmış limon eşliğinde GNC desteklerim:
 • Acetyl-L-Carnitine alpha-Lipoic Acid
 • Vitamin D-3
 • Triple Strenght Fish Oil +Resveratrol
 • Tonalin CLADiş Fırçalarken:

Sabah Yogası:

Her bir duruş 5 derin nefes boyunca durulur. Tüm duruşlar bittikten sonra tüm rutin 4 kez tekrarlanır.


Standing Arm Reach by Tara Stiles


Chair Pose by Tara Stiles


İncelten Bakımlar: 

Fransız "Bonjour!" Masajı (detaylar için tıklar!)
Trafikte:

Derin nefesler eşliğinde mideyi sırta yapıştıran hareketler
("Biraz Nefes Alalım!" yazım için tıkla!)

Kahvaltı (08:30 Ofiste):

Mutluluğu zirveye çıkaran meyve festivali:
 • Çilek
 • Yaban Mersini
 • Bulabilirsen Ahududu ve Böğürtlen

Öğle Yemeği (12:15):
 • Triple Strenght Fish Oil +Resveratrol
 • Avuç içi kadar Kavrulmamış Çiğ Badem

 • Öğünlerin kralıdır! Tabak da taht boyutundadır!
 • Tabağın yarısı bolca Limon ve Zeytinyağı ile soslandırılmış Çiğ Yeşil Sebzeler'den oluşur. Ne kadar koyu yeşil o kadar şahane.
 • Kalan yarısı Sağlıklı Protein (detaylar için tıkla) ve diğer sebze çeşitleri ile doldurulur.
 • En acılısından Pul Biber ana baharattır.

 • Ve ardından mis gibi 15 dakikalık açık havada yürüyüşOfiste karın hareketleri:Akşam Yemeği (18:00):
 • 2 kayısı kıvamında Organik Yumurta (tarif için tıkla!)
 • Her türlü Zeytin
 • Maydanoz, roka, taze nane, marul, salatalık, biberden oluşan Yeşillikler tabağı


 • Ama baktın ki işten erken çıkamıyorsun, ofiste avuç içi kadar Kavrulmamış Çiğ Badem eşliğinde Whey Protein ShakeTrafikte:

Derin nefesler eşliğinde mideyi sırta yapıştıran hareketler
("Biraz Nefes Alalım!" yazım için tıkla!)

 • Ve eve gelir gelmez 30 dakikalık açık havada yürüyüş
#BikiniylePlankYapıyorum:

17. gün ile şahanesiyle devam
Plank by Tara StilesArdından, hiç bırakmadan her birinin 30 saniye boyunca durulduğu Plank çılgınlığı:


Side Plank (Sağ) by Tara StilesPlank by Tara Stiles


Side Plank (Sol) by Tara StilesPlank by Tara StilesDown Dog by Tara StilesPlank Split (Sağ) by Tara Stiles
Down Dog by Tara StilesPlank Split (Sol) by Tara StilesPlank by Tara StilesUp Dog by Tara Stiles


Child^s Pose by Tara Stiles

"Haydi Uykuya" (23:00):
 • Yarım litre suya, yarım çay bardağı Organik Elma Sirkeli su
 • Magnezyum
 • Probiyotik tablet: 3 adet
E artık, yavaştan sahillere akma kıvamına geliyoruz vallahi! ;-)13 Nisan 2014 Pazar

Mutlu Yıllar Bikini Projesi!
Tam bir yıl olmuş!
İnanılmaz değişik duygular içindeyim!
Kendimce, kendime açtığım bu blog...
Her gün binlerce insana ulaşıyor şimdi...

Ne diyeceğimi bilmiyorum..
Nasıl oldu, onu bile bilmiyorum...

Tek bildiğim: TUTKUM OLDUNUZZZZZZ...


Tamam, ağlamayı kesiyorum..

Binlerce yorum..
Yüzlerce mail alıyorum..
Tek üzüntüm, bazen yetişememek.. 


Sayenizde deli çılgın sağlığa, incelmeye ve gençliğe koşuyorum...


SİZİ

ÇOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOKKK

SEVİYORUMMMMMMMMMMMMMMMMM


6 Nisan 2014 Pazar

Baharın İncelten Nefis Yiyecekleri

Bu nasıl bir uyku durum halidir, bu hafta yaşadığım. Saat 3'ten sonrası hele, amanın gözleri açık tutabilene aşk olsun. Bir de bir üşüme, kışın bu kadar üşümedim hani. Ara sıra baş ağrısı... Cildimde de bir kuruma... Sürekli içinin kıyılma durum hali...Anlaşıldı, Yaz Saati uygulaması ile tavan yapan Bahar Yorgunluğu yaşıyorum. E tabi, saati bir anda öyle ileri almakla, bünye, hormonlar, kendini hoooppp diye ileri almıyor yani. O da doğanın parçası olarak, yumuşak geçişlere ihtiyacı var.Heeeee, ama dün geceyi öyle Bahar'a falan veremezsin! Hani uykun geliyordu? Bu nasıl bir gece coşmasıdır?!! Maşallah!!! 20likler gibi, "Kop kop gel!"'li, 3 mekanlı sekmeler.. O içtiklerin kendileri toptan zehir zaten, bir de üstüne "Yapmayın, etmeyin!" sözde ruhunu temiz tutma yalanıyla, Etiler Marmaris Büfe'de 1 değil, tam 2 tane "ıslak"'ı lüpletmeler! O yanında içtiğin ayranlar kurtaramaz seni! Allah seni bildiği gibi yapsın e mi!!! Neymiş, kurtlar dökülecekmiş! Havalar biraz daha ısınsın da, sorarım ben sana? Bak o kurtlar kurtarıyor mu seni??????

O "Bir Büyük!" ve cila niyetine "%100 Malt Candır!"'lar, bugüne de yansıdı tabi. Ertesi günlere kadar yansıyan, zehirli karbonhidrat tuzağına düşüren, en büyük sabotajcı ve haindirler kendileri. Neyse ki, uyanır uyanmaz Sassy'leri devirdin de, lahmacunla, nicesine göre daha az zararlısıyla kotardın günü.Çok acilen kendini,
Baharın İNCELTEN NEFİS YİYECEKLERİ:
Enginar 


Biz kadınlar için pek önemli Folik Asit vitamini zengini.
C Vitamini, potasyum, lif kaynağı.
Doğal tok tutucu.
Yüksek Alkali.

Zeytinyağlısı misssss...


Taze Sarımsak


Malum sarımsağın sağlığa olan faydası saymakla bitmez.

İnceltici yanı da tam şöyle:
İçinde bulunan anti-bacterial etkili allicin, vücuttaki zararlı yağları yok ediyor, kolesterolü de düşürüyor.

Yeşillik salatalarına şahane yakışır.Kuşkonmaz


Gurmelerin sebzesi.
Lif kaynağı.
Antioksidan, A, B, C ve K vitamini zengini.
Ödem atıcı.
Yüksek alkali.

Çorbası olsa da içsek.Taze Nane


Cildi güzelleştiren ve bağışıklık sistemini güçlendiren A vitamini zengini.
Demir kaynağı.

İncelmeye olan etkisi, müthiş kokusunda: Beyindeki tokluk merkezini uyarıyor.


Taze Soğan


Kan şekerini düzenleyen krom minerali içerir.
Karbonhidratları yağa çevirmeden yakmaya yardımcı sülfür zenginidir.
Şahane bir anti-enflamatuardır.
Serotonin yükseltir.


Salatalık


Ödem atıcıdır.
Böbrekleri temizler.
Sülfür zengini.
Antioksidan vitaminlerle dolu.
Lif ve enerji kaynağı.
Yüksek alkali.

Akşam yemeğinden sonraki acıkmalara, şahane bir atıştırmalık.

MarulC vitamini zengini.
Beta-carotene antioksidanlı.
Potasyum içeren.
Yağ yakan lif kaynağı.
Serotonin yükseltici.

Limonlu limonlu..Barbunya


Antioksidan zengini. 
Yüksek lif kaynağı.
Sağlıklı protein çılgını.
Serotonin yükseltici.

Süper bir bel inceltici.


Çağla


Antioksidan zengini.
Kan şekeri düzenleyici.
Kalsiyum ve magnezyum dolu.

Bel incelten sağlıklı yağ kaynağı.

Yeşil ErikAdı üstünde: Can erik.
Kalp dostu.
Bağışıklık güçlendirici.
Gençlik kaynağı.
Serotonin yükseltici.

Not: Alkali tuz (Himalaya veya deniz tuzu) kullanmaca.


ÇilekAnti-enflamatuar enzimleri ve antioksidan zengini.
Serotonin kaynağı.
Yağ yakan ve metabolik hormonları şahanesiyle harekete geçirici.
Leptin yükseltici.

Müthiş bir bel inceltici.
Ben gidiyorum, nefisçe incelmeye... ;-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...