23 Kasım 2013 Cumartesi

Kış Günü Zayıflamanın Yolu

Tam da dün akşam, kış ve metabolizma araştırması yaparken, aslında soğukta vücut ısınmak için daha da fazla çalışıyormuş’u öğrenip, "e o zaman neden takılıp kaldım ben bu 53'lü kilolaraaaaaaaaaaaa????????" cinnet anımda, Didocuğum'la kız sohbetinden kalma Lay's Klasik'i, çoktandır boş olan abur cubur dolabından nasıl aldım da lüplettim, bilmiyorum. Tek hatırladığım, biten poşeti, ellerimin arasında tüm hırsımla buruşturup, sinirle çöpe atışım. E, o bir kutu %100 Malt da gitmiş ya arada…
Erkenden zıbarıp yattım.

Sabah, tartı da farklı bir şey görmeyeceğimi kanıtlama burukluğu…

Instagram’la moral bulayım… Can dostlarımın şahane Günaydın fotoğraflarıyla, kendime geldim.

Ben bir ölçülsem mi acaba? Olur ya?

Vallahi de billahi de 67 cm! Ama bu?

La la laaaa.. Lalallallllaaaaaaaa… YUPİİİİ YUPİİİİİ YUPİİİİİİİİİİİİİİİİİ…

Yahu, zaten, bir sıkılaşmadır, bir her kasla en ufak harekette merhabalaşmaktır, daha bir dik durmalardır oluyordu #BikiniylePlankYapıyorum ‘a başlayalı! Kiloda gram oynamasa da DARALMIŞIM en şahanesinden işte… Rekor günlerine geri dönülmüş! Mutluluk Dansı yapılsın!!!!


Bu arada, kışın kilo almanın asıl olayı, soğuk değil, yetersiz gün ışığından kaynaklanıyormuş. Gün ışığının, meğer insan üzerinde müthiş derecede önemi varmış. Gün ışığını yeterince yakalayamayan beden, kortizol, serotonin ve melatonin seviyelerini koruyamıyor ve D Vitamin’i üretemiyormuş.

Gün ışığı olmayınca, kortizol fırlayıp “Amman sakın yağ yakma, tehlike var!” mesajı gönderiyor, kilo vermeyi neredeyse imkansız hale getiriyor. Serotonin düşüyor, mutluluk zararlı karbonhidratlarda aranıyor! Melatonin gereğinden fazla üretiliyor, sürekli bir bitkinlik hissiyatına sokuyor.


O halde, napıyoruz:
  1. Kortizol'a karşı uykumuzu düzene sokuyoruz. Biraz daha erken, saat 23:00 gibi yatarak, günlük 8 saatlik uykumuzu mutlaka almaya çalışıyoruz.
  2. "Ey melatonin, artık dur!" mesajını beyne yollamak için, uyanır uyanmaz kendimizi cama veya balkona atıyoruz.
  3. Omega-3'ü arttırıyoruz.
  4. Yanı başımızdan sağlıklı atıştırmalıkları eksik etmiyoruz.
  5. Kar da, kış da, yağmur da, çamur da olsa, açıkhava yürüyüşlerimizi eksik etmiyouz. Zira, bulutlu havalarda bile yarım saatlik açıkhavada aerobik egzersiz, serotonin seviyesini tedavi edici hale getiriyor. Bu etki, kapalı mekanda 2.5 saatlik aerobik egzersizle ancak yakalanabiliyor.


D Vitamini yağ hücrelerini metabolik olarak aktif hale getirip, özellikle de bel ve karın bölgesi yağlarının yakılmasını sağlıyormuş, Dr. Öz’ün (www.doctoroz.com) Women’s Health Dergisi’nin çıkardığı The Vitamin D Diet kitabının tanıtıldığı programda anlatılıyor. Gerçi, Karatay Teyzem’de pek bir söyler ya. Her şeyin bir zamanı var mı diyeyim? Ya da, insan, canı isteyince anlıyor mu?

Yine aynı programda, D Vitaminin Leptin hormonunu da yükselttiği anlatılıyor ki, Biricik Karatay’ımın tanımladığı üzere: “Leptin hormonu iştahı kapatan, yağları yakan hormondur.”

Ben şimdi D vitamini zengini yiyeceklere kendimi vermem mi? ;-)
 

İşte mideye güneşi doğuracak yiyecekler:


·         Yumurta

·         Süt ve süt Ürünleri, özellikle Yoğurt

·         Balık, özellikle Uskumru, Somon ve Ton

·         Balık Yağı

·         Mantar


Güneşimiz bol olsun! ;-)

17 Kasım 2013 Pazar

Bikini'nin Plank ile imtihanı!

Kış iyicene bastırdı. Bana da depresyon!

3 gündür bir gram güneş ışını yok! İstanbul'un şu puslu havalarına illet oluyorum. Bu nasıl bir şekil? Yağmur, yağıyor musun? Yok yağmıyorsun! O minicik su tanecikleri havada asılı kaldıkça, alt tarafı 13 derecede bile iliklerime kadar titriyorum.. Hareket etmeyi bırak, sürekli bebek misali kıvrılışım var.

E o iş çıkışlarında kapkara hava; "Eve git, televizyonun karşısında, battaniyeye sarıl, zıbar yat!" demiyor mu şimdi?! E doğaya karşı nasıl geleyim?!

Kış uyuşukluğu durumuna iyicene girdik, tamam da, ayıdan beterim ama. O, yavrum, giriyor kış uykusuna. Oh mis. Ara sıra, oldu ki uyansa bile, azcana besleniyor! Bense, bir de zehirli karbonhidratlara vermiyorum kendimi!

Lezzet Uygarlığı Eti'nin Sade Çubuk Karker paketi parçalanırcasına açılıp, o dibindeki tuz parçacıklarına ulaşma yarışındaki Crax'lama hızında yeni rekorlara imza attım geçen. Aman ne büyük gurur! Sonra, o aile boyu Lay's...


...ne çok şikayet ettin be Bikini.. Vıdı vıdı da vıdı vıdı..

Negatif iç ses! La bi git!

Yahu Londra'larda yaşasan ne olacaktı, aceba?!

Hem Kış gelmeli ki, İlkbahar'ın anlamı olsun, di mi? ;-)

Anladık, hareket edesin hiç yok! Var bunun da çaresi, şeker! ;-)
Buyur sana, öylece durarak tüm vücüdnunu en mükemmelinden çalıştıracağın, BİKİNİ VERSİYONU bir PLANK CHALLANGE! Hem rekorlar kırmayı seviyordun ya sen!

Bu PLANK hareketi, adından geldiği üzere, kalas gibi durmak demek. Ama bu öyle bir duruş ki, vücudun değil tüm ana kaslarını, geriye kalan tüm küçüklerini bile etkili şekilde çalıştıran! Duyduğuma göre, plank'a geçen Yoginiler, günlerce o duruşta kalabiliyorlarmış! Zira, plank'ta durmak, vücudu ateşlemesi yanısıra, beden farkındalığını da geliştiriyor, odaklanmaya şahane yardımcı oluyormuş!

Klasik plank challange'ları çok fazla statik ve asidik bulduğumdan, şöyle kasları narince uzatan eklemeler yaptım.30 GÜNLÜK BİKİNİ VERSİYONU PLANK CHALLENGE:
  • Sıraysıyla aşağıdaki her bir duruş, o günün hedef saniyesi kadar durulur.
  • Pose'larda durmak çok fazla yorarsa, dizler üstünde devam edilir. Ama asla bırakılmaz.
  • Ha oldu ya, o gün hiç yapma fırsatı bulamadım, Dinlenmece Günü ile yer değiştiriliverilir.
  • Hareketlerde gözler kapatılır ve her bir pose'un Bikini ile sahilde yapıldığı hayal edilir.
  • Her günün başarısı #BikiniylePlankYapıyorum etiketiyle yayınlanır.


1. Duruş Plank

Plank by Tara Stiles2. Duruş Down Dog

Down Dog by Tara Stiles


3. Duruş Plank Split Sağ

Plank Split by Tara Stiles


4. Duruş Down Dog

Down Dog by Tara Stiles


5. Duruş Plank Split Sol

Plank Split by Tara Stiles


6. Duruş Up Dog

Plank Split'ten Plank'a dönüş yapılarak Up Dog duruşuna geçilir.

Up Dog by Tara Stiles


7. Duruş Child's Pose

Child^s Pose by Tara Stiles30 GÜNLÜK BİKİNİ VERSİYONU PLANK CHALLENGE HEDEFLER:

30 Günlük Bikini Versiyonu Plank Challenge


3 Kasım 2013 Pazar

Bedeni Ölçüp Biçmenin Dayanılmaz Hafifliği

Sen bayramda şahane stratejinle sadece 700 gram al! 3 günde 53,1'den 51,9'u yakala! Before & After 'ın kurdu ol! Sonra iş yoğunluğundan 9 günde 2 kilo al! Hiç yakıştı mı şimdi sana bu yağlar, 2 cm daha kalın bel! Yuh Bikini! Hayır, "Yeniden Şişko Oluyorum" programı yapsan, ancak bu kadar alabilirdin..

Kızıyorum bu iş yoğunluğuna ya. Bütün suç onda! Tamam arkadaş, yıllık toplantılar elbette yapılacak da, bu kadarı da olmaz ki?!!

Sabahın köründe, daha karga botunu giymeden, 07:00'de otel lobisinde buluşmalar???!! Hiç bana soran yok! "Alkali su ve desteklerin, sabah yogan, duş ve bakımların için, size yeterli zaman bırakabildik mi, çok sevgili Bikini?"

Toto kemiklerini ağrıtacak süreli toplantılar yap bütün gün, sonra ayaklarımız açılsın motivasyonuyla kokteyl havasında öğle yemekleri.. Yahu, yemek dediğin ayakta yenir mi? 1! Önünden geçen garsonları kovalayıp, aman da bunu kaçırmayayım, telaşı yaşatılır mı? Bu 2! Üstüne, bir de, mönü de hazırlama, büfe kurma, seçenekleri hiç sunma! "Aman şimdi tatlı gelecek de, ben yemem, bunu da alayım ne olur ne olmaz" stresini, kortizolünü tavana fırlat! Bir şeyi kaptıysan da, "Neymiş ki bu, şunu yiyeyim, ahh bunu bıraksam olur" kararını tam vermek üzereyken, gelir birisi, toplantının kritiğini yapmaya başlar! En şahanesinden yorumlarını ortaya koyma telaşıyla, fark etmeden hoooopp yutmuşsun bütün tabağı.
Zahmet oldu! Akşam yemekleri masalı mönülü. Gel gelelim, taaaaaa 21:00'de! Ya bu saatte yemek mi olur????! Hiçbir şeyleri sindiremeden uykuya.. Yediklerini öğütmeye çalışmaktan,  
büyüme hormonlarına fırsat kalmadı! Yoruldu, yaşlandı bu vücut!!!!

Sağlıya aykırı bu toplantılar! Organize eden kızı da tanıyorum da, dua etsin pek tatlı kendisi..Dur, dur, dur! Telaşa mahal yok! "Nerede Kalmıştık Ölçüleri" alalım biz bir! Ne yapmışız? Ne olmuşuz? Neyi daha iyi yapacağız? (Ali Ağaoğlu sezinledim ruhumda, aman!) Yaptık, olacak! :-)))))))


Beden Ölçüsü Alma

9 Nisan 2013: "Her şey Böyle Başladı.."
29 Temmuz 2013: "Gün 105: NIKE ile büsbütün havaya girdim! ;-)
3 Ağustos 2013: Ege Sahilleri'ne gidiş ve "Biraz zayıflasaymışsın!"
20 Ağustos 2013: Tatil dönüşü ve 10 günlük SÜPER HIZLI ve MÜTHİŞ SAĞLIKLI Zayıflama Programı başlangıç
29 Ağustos 2013: 2. Mini Tatile Mutlu gidiş ;-))

8 Eylül 2013: Cross Check
24 Ekim 2013: 3 günde Bayram Kilolarına Veda ve Before & After 'ın Kurdu Oldum :-) ;-))))))
3 Kasım 2013: Bugün :-( (Zırlayarak bir yere varamasın Bikini! Halledicik!) ;-)


Şimdi bu tabloya bakınca, resmen elmadan kum saatine doğru şekil değiştirmişim. Vay anasını! ;-)))))Kadın Vücut Şekilleri
Derler ki, kadını kadın yapan belidir! Ve en çekici kadın vücudu, beli basenine oranı 0,70 (Hip-To-Waist Ratio) (WHR) olanı!


Bikini Projesi İkonları'na bakalım:

Marilyn Monroe: 0,63
Miranda Kerr: 0,71
Güzide Duran: 0,66Bikini'yi bir de WHR gözüyle inceleyelim:
Görülen o ki, 10 günlük SÜPER HIZLI ve MÜTHİŞ SAĞLIKLI Zayıflama Programı müthiş işe yaramış. O halde, biraz daha zamana uzatarak, tam gaz devam.Malum, hedefler BEL'li!

Pirelli 2014 Takvimi 21 Kasım Perşembe günü Milano'da lanse edilecek. 


Bir de şu beden durumunu merak ediyorum doğrusu. XL ve L olarak takılıyorduk, öylece yıllarca! Hani, motivasyon olarak hedef bedenden bir şey alıp, gözüme gözüme girecek şekilde sergilemeye kalksam, kaç beden alacağımı bileyim, değil mi?
 En standardı şu gibi gözüküyor: 


Kadın Beden ÖlçüleriTartılmayı da çok seviyorum. Tuvalet ziyaretinden hemen sonra, aç karnına ve kafamdaki tokaya kadar her şeyi çıkararak çıktığım dijital tartımdaki sabah heyecanlarım vazgeçilmezim. Güne nasıl başlamam ve nasıl devam etmem konusundaki müthiş yönlendiricim. E tabi, o bilinen kadınsal döngümüzün dönümünde ve sonrası 2 gün hariç. Moral bozmaya ne gerek var!Da, kilo konusu da pek karışık. Her kafadan başka ses! Sonunda buldum. Bir kere, kemik ağırlığı çok önemli. İş sadece boy ve cinsiyet meselesi değil yani! Benim gibi 11 cm'lik bileğe sahip bir kızın, ideal kilo tablolarına göre, şişko şeklinde dolaşması bekleniyor!

E kemik yapısını belirlemek de bilekten geçiyormuş keza:


Beden Kemik Yapısını Belirleme

Kadın Beden Kemik Yapısı TablosuVe gelelim Mutlu Kilolar tablosuna.. Kendileri, Biricik Karatay Teyzem'izin Amerikan ve Erkek versiyonu olan, yakışıklı, bir o kadar vücutlu, Sayın Abimiz Dr. Mike Moreno'nun, New York Times #1 Bestseller kitabı, "17 Gün Diyeti: Zayıflık Genini Harekete Geçirin ve Hızla Kilo Verin!" kitabından..

Mutlu Kilolar TablosuEh, bedeni iyicene ölçüp biçtiğimize ve en netinden hedefleri de ortaya koyduğumuza göre, bana iyi alışverişler...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...