8 Ekim 2014 Çarşamba

Detoks nedir? Ne değildir?


"ŞOK DİYET"'lerin adı "DETOKS" oldu ya?!!! Pesssssss!

Ayıptır! Yazıktır! Günahtır!
Caniliktir! Katliamdır!!!!!
Geleceği yok etmektir!!! 

"Saf Protein" "DETOKSU"!!!
"Muz-Süt" "DETOKSU"!!!
"Meyve-Yoğurt" "DETOKSU"!!!
"Kiraz-Yumurta" "DETOKSU"!!!
"Ayran" "DETOKSU"!!!

Ve daha bir sürüsü...

Arkadaş, bunların hepsi, sağlıkla yakından uzaktan alakası olMAyan, dahası, insanı zehirleyen, yaşlandıran, KANSER eden "ŞOK DİYET"'lerdir!!!

Sen bunlara popülizme yakışır "ŞOK! ŞOK! ŞOK!" de! Temizlenme, arınma olan güzelim "DETOKS" sözünü karıştırma!!!
"Bilinçsizlik" diyeyim, başka türlü düşünmeyi aklım almıyor!!!

Hayır, aklımdan türlü Amerikan oyunları geçiyor ya, neyse!!!


Detoks, "de-toksifikasyon"'un kısaltması olarak, canlı organizmalardan toksinlerin temizlenmesi, arındırılması işidir.


Malum, günümüzde yeryüzü tamamen toksik. Hava ve çevre kirliliği, kimyasallar, tarımda kullanılan zehirli maddeler, katkı maddeleri, ağır metaller ve hiç eksik olmayan elektromanyetik alanlar, yani metropol hayatın kendisi tamamen toksiktir. 

Hepsini geçiyorum, bedeni en zehirleyen şey, modern çağın hastalığı stresin ta kendisidir. Tamamen toksiktir; tüm hastalıkların ana sebebidir.

Dolayısı ile gerçek bir detoks, şehirden kaçıp, deniz kenarında (temiz deniz suyu ve tuzu şifadır) dinlenme inzivalarına geçmek ile başlar.


Dinlenmek, detoksun ilk şartıdır. Dinlenmenin en başında da, metropol yaşam hayatında lüks kaçan, yeterli uykuyu almak gelir.

Yapılacak spor, temiz oksijenin bedeni şahanesiyle toksik atmaya programlayan nefes egzersizleridir, yogadır, açık havada yürüyüşlerdir. Ağır egzersizler, bedenin kendi kendini yenilemesini engelleyeceğinden, yapılmaz. Çok ağır egzersizler zaten toksiktir.

Toksik atılım, saunalar, spalar, hamamlar, masajlar ile desteklenir.Hollywood ünlülerinin Bodrum'daki Detoks Merkezleri'ne akın etmeleri bundandır.


Tüm bu dış etkenler dışında, vücudumuz kendisi, doğal çalışmasından toksinler üretir. Bunu, en sevdiğim ve en anlaşılır hali ile, Prof. Dr. Osman Müftüoğlu "Hayatı Uzatmanın Sırları" kitabında şöyle anlatır:
Yediğimiz, içtiğimiz her şeyin ve soluduğumuz havanın temel amacı enerji üretimidir. Elimizi kolumuzu hareket ettirebilmek, düşünebilmek, kalbimizin atması, solunum sistemimizin çalışması için enerjiye, yani yakıta ihtiyacımız var. Yakıt alındığında, bunun enerjiye dönmesi için yanması gerekir. Şunu unutmayın, nerede bir üretim, bir ateş varsa, orada kül ve duman olur.

Bu atıkların vücuttan atılması gerekir. Atılmazsa, tüm hücre, doku ve organlar paslanır: Oto-toksik-asyon yani Asitlenme veya ZEHİRLENME olur. Selülite bile sebep budur! (Dikkat çekmek için bazen ne yapacağımı şaşırıyorum! "Selülit" ile kalplere ulaşasım var. :-)))

İşte, detoksun amacı da, o selülitleri önlemek, hatta olanı da yok etmektir. :-p


Şimdi, olay şu: sindirim sistemini bir süre rahat bırakıyoruz, yani vücudun yeni toksinlerle boğuşmasını önlüyoruz ki, o muhteşem beden, böylece, tüm gücünü, enerjisini, vitamin, antioksidan ve enzimlerini, kendini onarmak için harcasın.


Temelde, en iyi detoks, antik dönemlerde, atalarımızın tuttuğu, Tam Oruç yani Su Orucudur. Atalarımız yanılmıyor elbet; su, gerçek, canlı, yani Alkali su, detoksun ilk adımıdır. Susuz, temizlik olmaz. Amma velakin, bizler o kadar çok toksine maruz kalıyor, o kadar az gerçek besin alıyoruz ki, bugün Su Orucu tutmak maalesef çok tehlikeli.

Enzim ve vitamin de aldığın Yeşil Sebze Suyu detoksu, biraz daha uygun gibi gözüküyor. Bu detoks, sadece sebze sularından ibaret değildir. Bu detoks programına, mineral, lif, bitkisel laksatifler, probiyotikler ve bir sürü daha besin takviyeleri eklenir. Dolayısı ile, böyle iddialı bir detoksu, profesyonel bir detoks merkezinde yapmak uygundur. Kaldı ki, günlük hayatını sürdürürken kesinlikle uygulanmaz. Hele hele işe falan hiç gidilmez. En ufak bir stres yükü, malum kortizol, bedeni allak bullak eder. Ayrıca, saat başı tuvalet ziyaretleri hedefli, Yeşil Sebze Suyu yanında, tüm gün Alkali su da içilmeye devam edilir. Günlük hayatını devam ettirebiliyorsan, buyur et.Daniel Reid'in "Detoks" kitabında şahanesiyle anlattığı üzere, temel detoks stratejisi, tüm asit formlu gıdaları ve içecekleri elimine etmek ve vücudun detoks konumundayken ihtiyaç duyduğu gerekli gıdaların karışımını sağlayan birkaç basit alkali besini tüketmek ve çokça Alkali su içmektir.


Her şeyden önce (tüm bilinen zehirli yiyecek ve içecekleri zaten elimine ettiğimizi düşünerek), detoks süresince et, yumurta, süt ve süt ürünleri de dahil olmak üzere tüm hayvansal gıdalar, diyetten çıkarılmalıdır. Bütün hayvansal ürünler, sindirim ve kan için son derece asitlendiricidir. Aynı zamanda bağırsaklarda, yüksek oranda çürütücü atıklar oluşturur. Beden onları temizlemek için uğraşır da uğraşır.
  
Tüm ana tahıllı besinler asit oluşturdukları ve sindirilmek için büyük miktarda enzim ve enerji gerektirdikleri için, ya hiç tüketilmemeli ya da detoks boyunca kesinlikle sınırlandırılmalıdır. Tüm buğday ürünleri tamamen elimine edilmelidir; buğday yalnızca en fazla asit üreten tahıl değil, aynı zamanda detoks sırasında alerjik reaksiyonlara da sebep olabilir.

Yeri gelmişken, gıda alerjileri, intoleranslara sebep yiyecekler (inek sütü ve ürünleriglüten, alkol, şeker, kafein gibi), sindirimi en zorlayanlardır. Bedeni dinleyip, uzak durmakta fayda var.

Tüm tahıllar filizlendirildiklerinde aksine tamamen alkalik yapıcı olurlar. Filizlenme onları gerekli besinlerle, aktif enzimlerle ve enerjiyle dolu yaşayan besinler haline sokar. Bu yüzden taze filizlenmiş tahıllar her zaman detoksa dahildir.Taze kabuklu yemişler ve tohumlar, bitkisel protein, gerekli yağ asitleri, vitamin ve mineraller açısından eşsiz kaynaklardır, fakat içlerinde kendilerini çürümeden koruyan doğal maddeler, onların midede sindirilmelerini engelleyerek, fermente olmalarına, gaz ve asidik atıklar üretmelerine sebep olur. Tek istisna, en faydalı yemiş olan müthiş bademdir. Sadece alkalik yapmakla kalmaz, insanın sağlığına ve uzun yaşamasına katkıda bulunan en faydalı besinler arasındadır. Badem, taze, çiğ ve bir gece öncesinden saf suda bekletilip, kesinlikle haşlamadan, kahverengi kabuğu ayıklanmış olarak tüketilmelidir. (Bunu da öğrenmiş oldum! Hatta tüm kabuklu yemişlerin, kavrulmamış, çiğ olması dışında taze olması pek önemliymiş. Gece suda kaldıklarında, tohumlar ve yemişler, yaşama döner ve zengin besin kaynakları açığa çıkarmış. Üstelik sindirimi zorlaştıran maddeler de yok olur gidermiş! Ay bu süpermiş!)

Anlaşıldığı üzere, detoksun iki temel taşı taze sebze ve taze meyvelerdir. Bunların sadece taze olması da yetmez, organik ya da en azından kontrollü yetiştirilmiş, genetiği değişmemiş, pestisid veya zirai ilaç kalıntısı barındırmayan ve radyasyona maruz kalmamış olmaları gerekir. Kaldı mı ki acaba, dünyada bunlardan?!!Sebzeler iyileştirici ve tamir edici mucize besinlerdir.

Meyvelerin de temizleme ve arındırma özellikleri vardır. Ancak ve ancak tek başlarına ve aç karnına yenildikleri sürece! Taze meyveler, öylesine basit besin formlarıdır ki, midede neredeyse hiç sindirilmeden, hızla onikiparmak bağırsağına ve yarım saat içinde de kana karışmak üzere özümsenir. Midede bir şeyler varsa, meyve de midede takılı kalır. O an midede ne varsa, hepsi birlikte fermente olmaya başlar ve topluca çürürler. Temizleme ve arındırma özelliğine sahip meyveler, olur birer asidoz, toksidite ve hazımsızlık sebebi!

Bu arada, sadece meyveler ile de detoks olmaz!


Tüm bunların yanında detoksun vazgeçilmez besin destekleri de vardır.

Detoks Kraliçesi Gwyneth Paltrow'un da uyguladığı, - bu arada onun yemek kitabını da pek merak ediyorum, bir ara Amazon.com'dan sipariş edeyim, a bir de Natasha Corrett'in kitabını da hala alamadım, onu da ekleyeyim - ve bence mutlaka okunması gereken kitaplar arasında yer alan, türkçeye de "Arınma" olarak çevrilen, Alejandro Junger   detoksu destekleyen besinleri şöyle sıralar:


 • Lif
 • Probiyotikler
 • Zeytinyağı, Sarımsak, soğan, limon, brokoli, hindistancevizi yağı, zencefil ve bir sürü baharattan oluşan kötü bakteri ve mikropları öldüren Antimikrobikler
  • Her gün, mutlaka bir diş çiğ sarımsak yemeyi öneriyor. Sadece kötü bakteri, maya ve parazitleri yok etmekle kalmaz, kan şekeri düzeyini dengeler, yağ yakımını arttırır, kötü kolesterolü de dengelermiş.
  • Zeytinyağı üzerinde ayrıca durur. Ardından içilecek limonlu su ile, akşam yatmadan önce içilen 2 yemek kaşığı zeytinyağının, tüm bedeni, bağırsaklardan karaciğere kadar, müthiş bir temizleme gücü yaratacağı gibi, yağ yakımını arttır, kemikleri geliştirir, kanı düzenler, hormonal denge sağlarmış. Hala zeytinyağından uzak duranlara, ondan korkanlara şiddetle duyurulur!
 • Özellikle günlük güneşle buluşmaları gerçekleştiremeyenlere D Vitamini
 • Ve illaki Balık Yağı

Ben bu doktor amcamızın bir sonraki kitabı olan  'u, hatta yeni çıkan yemek kitabını  da mutlaka alayım.

Hala okuma fırsatı bulamadığım, Victoria Boutenko'nun Yeşil İçecekler üzerine yazılmış müthiş klasiği  de okuma zamanı gelmiştir. Daha bu ay çıkan yepyeni kitabı 
 'ı da acilen edinmek gerekir.Bu arada, bir detoks programına başlamadan önce mutlaka bedeni hazırlamak gerekir. Şeker, nişasta, işlenmiş gıdalar, kimyasal katkılar, uyuşturucu derecesinde bağımlılığa sebep olduğundan, öncelikle bunlardan kademeli olarak kurtulmak lazım gelir. Yoğun detoksun alkalik konumuna aniden geçmek, vücutta, çok tehlikeli olan ve "soğuk hindi" olarak bilinen, yoksunluk semptonlarına sebep olabilir. Aman! En az bir hafta öncesinde yavaştan asidik yiyecek ve içeceklerin alımını durdurmak ve bedene adapte olma zamanını tanımak en şahanesidir.


Son olarak, detoksun amacı kilo vermek değildir. Müthiş sağlık, gençlik, yenilenme ve hayat enerjisidir gerçek hedef. Muazzam beden şekli, o ulaşılan sağlık ve gençlikle kendiliğinden gelir.
35 yorum:

 1. Bikiniciiiim, harika bir yazı olmuş. Sana bayılıyoruuuuum :)

  YanıtlaSil
 2. Süper bir yazı olmuş... Bayıldım... Detoxu ne güzel anlatmışsın... Kilo vermek değil arınmak için yapmak lazım... Herkese bende söylüyorum ama dinleyen kim... Önerdiğin kitaplara bende bakıcam... Önce hangisi okunmalı?...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canımmmmm Burcummmm..
   Derim ki önce "Detoks" hemen ardından "Arınma"'yı oku şeker..
   En kocamanından öperimmmm.. <3 <3 <3

   Sil
 3. Super otesi bi yazi olmus elinize akliniza saglik

  YanıtlaSil
 4. Şimdi biz sağlıklı beslenip her gece yatarken de 2 kasık zeytinyağı içmek bizi zayıflatıyor mu??:)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :-))))))))))
   Diyor ki, "sakın ola zeytinyağını eksik etme!" ;-))))))))
   Çok öptümmm seni Esracığıııımmmmmmm... <3 <3 <3

   Sil
 5. Cok sagol Bikini:) Cok guzel bi yaziydi:) Bir sorum var:

  Aksamlari zeytingayli limonlu salata yemek sence gece 2 kasik zeytnyagi kuru yerine gecer mi?

  Sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En şahane, en sağlıklı akşam yemeğidir o! ;-))))))))))))))))))))))))))))))))
   Muccckkksss... <3 <3 <3

   Sil
 6. Nede güzel anlaşmışsınız, bilgilendim. Bir detokstu gidiyordu, nedir ne değildir tam bilmiyordum.

  YanıtlaSil
 7. Merhaba cnm
  Bayıldımmmmm. 👏👏👏👏👏
  Ben en çok senin okuduğun sağlıkla ilgili okuduğun kitapları merak ediyorum. Onun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım Mügeciğim, çok teşekkür ederim.
   "Zayıflama Kitaplığım" diye adlandırdığım beslenme, sağlık, beden ve ruh, üzerine kitaplarım 300 adeti geçti. Bir ara fırsat bulduğumda hepsini listelemek isterim ama, zaman bulursam. Etiketler, sağ kolunda yer alan, arasından "Zayıflama Kitaplığım" etiketini seçersen, bir kısmına ulaşabilirsin.
   Kocamannn öpüyorum seniii..

   Sil
 8. Ya seni cok seviyorum ve öpüyorum harika bir yazi olmus keşke kitaplar turkce olsa .ellerine emegine yuregine saglik cok tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canımmmmm Aşkımmmm.. Ben de seni çok seviyorum kiiiiiiii... <3 <3 <3
   "Detoks" ve "Arınma"'yı şiddetle tavsiye ederim, kitapçılarda var.. ;-))))))
   Muuccckkkkkssssssssssssss...

   Sil
 9. Ne tatlısın sen bikinş:) tamda teatox ve juico hakkında soracaktım sana -sence- diye? Ayda bir gün özellikle mantıklı geliyor bana beğenirsem. Teatox da 28 gün değilde çok yediğimiz günün ertesi günü ya da akşam...? Çok merak ediyorum düşünceni... İnstagramdan düzenli takipteyim ..mcx

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Juico bence şahane derim. Ancak yukarıda yazdıklarıma dikkat ederek yapmak lazım gelir Juicing diyetini. Tamamen dinlenmeli mesela.;-)
   Teatox'a gelince de, bitki çayları Alkali olmanın vazgeçilmezi. Her daim bitki çayı, içilebiliyorsa, benim tansiyonum düşüyor maalesef, içilmeli. ;-)
   Çooooookkk öpüyooruuummm seniiiiii.... <3 <3 <3

   Sil
 10. emeğinize, yüreğinize sağlık iyiki varsınız..

  YanıtlaSil
 11. Bikini, öncelikle çok güzel bir yazı olmuş. Teşekkür ederiz bilgilendirme için. Sonunda birisi detoks ile ilgili mantıklı bir şeyler yazdı, diye düşündüm okurken! :)
  Benim sana iki sorum olacak:
  1- Meyveleri tek başına yemek gerektiğine dair bilgiyi hangi kaynaktan aldığını paylaşabilir misin? Ben bunu biraz araştırdım, çok farklı bilgiler var. Tek başına yenmesi gerektiğini savunan güvenilir bir kaynak bulamadım. Sen güvenilir bir yerden okumasan iddia etmezdin diye düşünüyorum. Sormak istedim.
  2- Demişsin ya, "Bütün hayvansal ürünler, sindirim ve kan için son derece asitlendiricidir. Aynı zamanda bağırsaklarda, yüksek oranda çürütücü atıklar oluşturur. Beden onları temizlemek için uğraşır da uğraşır." Bunun doğru olduğu zaten kanıtlanmış bir şey... O zaman biz hayvansal gıdalarla beslenerek vücudumuzu mu yoruyoruz? Veganlık çok daha sağlıklı bir beslenme biçimi mi?

  Çok teşekkür ediyorum şimdiden. Sevgilerrrr <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hemen cevaplarıma geçeyim:
   1. Alkali beslenmenin, yani bedeni toksinlerden arındırmanın, konusudur. Yukarda yer alan kitaplarda ve tüm detoks ve alkali beslenme kitaplarında yer alır. Ayrıca, "yağı bırak, karbonhidrata bak" diyen tüm kalp, damar doktorlarının, Karatay Teyzemiz dahil, kan şekerinin konusudur. Sonracığıma da, tüm "Anti-Aging", "150 yıl yaşayabilirsin", gibi, Osman Müftüoğlu dahil üzerinde pek durur.
   2. Yoruyoruz, yaşlandırıyoruz, zehirliyoruz. Benim tercihim, hayvansal proteinin zararlarını bol çiğ yeşillikle nötrlemek. ;-)))
   Çok sevgiler..

   Sil
 12. bikincim çok severek okudum bu yazınive önerdiğin. iki kitabı hemen bulmaya çalışacağım. Bu aralar bedenime hiç iyi bakmıyorum. ve nerden başlayacağımı da bilmiyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım Denizim,
   Belki gözünden kaçmıştır diye, mutlaka detaylı linkleriyle okumanı rica ettiğim şu yazım var:
   http://bikiniprojesi.blogspot.com.tr/2014/05/incecik-olmann-11-altin-kural.html
   Aklına takılan ne varsa da sor mutlaka..
   Çok öpüyorum seniii... <3 <3 <3

   Sil
 13. Harika bir yazı olmuş , eşimle bir çırpıda okuduk ;) buarada şunu bence herkese hatırlatmakta fayda var, en azından gece yatmadan önce içeceğiniz zeytinyagının kaliteli bir soguk sıkım zeytinyagı olmasına dikkat edin. Artık bir çok markanın online olarak satışı var ben de en son Refikada bulmuştum mesela. Kocaman sevgiler. Okudugun her şeyi karşılıksız bizimle ğaylaştıgın için de çok ,ok teşekkürler
  Savaş

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Savaş,
   Süper ötesi önemli bir konuya değindin, çok teşekkür ederim. Kaliteli ve soğuk sıkım sızma zeytinyağıdır, detoks eden. Çok çok çok sevgiler...

   Sil
 14. müthiş bir yazı.. Temiz yemek konusunda öyle hassas davranmaya çalışıyorum ki, daha fazla okuyup, öğrenmem gerekiyor. Detoks konusunda herkes öyle çok konuşuyor ki, yazdıkların çok iyi oldu. Bende 1 günlük detoks yapmıştım, sebze ve sıvı gıda tükettim bütün gün ama işe gittiğim için gün sonu enerjim tükenmişti:S bedenime işkence ediyorum diyip detoksa son verdim. Bol bol sebze suyu içerek ve refineri yiyecek tüketimini minimum tutuyorum sanırım, en iyi detoks ama kitaplardan birini alıcam;) inceliyorum..

  YanıtlaSil
 15. Bikini yazın mükemmel ve çok açıklayıcı olmuş. çok teşekkürler. İşlenmiş toksik gıdalar insanın ruh durumunu da etkiliyor bence. Bu yiyeceklerden sonra insanda karamsarlık, bitkinlik ve enerji düşüklüğü oluyor. Bizzat benim de başıma gelen şey. Bu yüzden detoks ve ardından sağlıklı yiyeceklerle beslenmek her kişi için gerekli.
  Nesrin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nesrinciğim,
   Şahane bir konuya değindin. Kesinlikle ve kesinlikle, mod ve ruh durum halimize da yansıyor hepsi. Bir bütün olarak sağlıklı ve mutlu olmanın tek yolu sağlıklı beslenme. ;-)
   Çok çok öpüyorum seni..

   Sil
 16. Meraba ben sizi uzun zamandir instagramdan takip ediyorum ve 16 yasinda bi kiza buyuk bi motivasyon ve ilham kaynagi oldugunuzu soylemek icin bu yazinin altini uygun buldum. Size bir sey danismak istiyorum bi arkadasim cok zayif vucut kitle endeksi 17 16 arasi sanirim. Ama hala kilo vermeye calisiyor bir turlu inandirmadim zayif olduguna kilolu goruyor kendini. Bu kilo verme ve saglik konusunda benim en buyuk yardimcim hep siz oldugunuz icinde size sormaya karar verdim. Sizce ailesine haber vermeli miyim ya da ne yapmaliyim sagligi konusunda endiseliyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hemen kuzucuk, hemen ailesiyle konuşmak lazım gelir ama asıl olan arkadaşına, sağlığı sevdirmek. Ona böyle sağlık dolu kitaplar mı hediye etsek. Yani konuya sağlıktan girmekte fayda olabilir belki. Ama mutlaka bir uzmana danışmak lazım, ailesi ile birlikte görüşerek yapılabilir.

   Sil
 17. Dikkate aldiginiz icin cok cok tesekkur ederim ailesine haber vermekle baslamaliyim ozaman ben

  YanıtlaSil
 18. Hep diyetleri ilk gunden bozan birine yani bana 14 kilo verdirttin yazilarinla onerilerinle sana ne kadar
  tesekkur etsem az. Diyet hep sıkıcı bir sey gibi gelirdi ama senin arada kacamaklari destekleyen yazilarin ve yine istedigimizi yiyebildigimiz kilo verme programin sayesinde alistim. Zaten diyet degil yasam tarzi bu. saglikli oldugu soylenen ama aslinda metabolizmayi bozan sacma sok diyetler hic bir sekilde yardimci degil. Insanin zayifliycam diye kendine ve vucuduna iskence yapmasina gerek olmadigini yine istedigimizi yiyerek kilo verebilecegimizi gosterdin bana bikinicigim. En en buyuk mutluliuklar hep seninle olsun cunku simdi senin sayende mutluyum ben.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En en büyük mutluluklar benim oldu bile. Şu an. Hem de nasıl. Duygu fışkırıyor şu an içimden.
   Çok çok çokkk teşekkür ederim, paylaştığın için...
   Mutluluk, sağlık, coşku olsun her yanımız...
   :-* :-* :-* :-* :-* :-* <3 <3 <3 <3 <3 <3

   Sil
 19. Merhaba bikini projesi :) ben blogspot'a yeni katıldım. Şuraya iliştireyim http://venussee.blogspot.com.tr/ ,
  Yazdıklarını severek ve büyük bir heyecanla okuyorum, devamını da merakla bekliyorummm :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şahane yapmışsın! Kalemin ve planların bol olsun şeker. ;-)))))
   Hoşgeldin ve mutluluk getirdin Sevgili Venüsse. <3 <3 <3

   Sil

Oleyyyyyy..
En sevdiğim şey yorum almak! Zira, bunlarla besleniyorum! ;-)
Muckkksssss..

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...