29 Mayıs 2016 Pazar

"Güçlü" Kadın


Hayatım boyunca, "Baban ne iş yapar?" sorusundan nefret ettim. Hele çocukluğumda... Her yeni okul dönemi, her yeni tanışma, kendini, içinde "annen baban necidir?" zorunlu açıklamalı tanışmayla başlar. Ne çok önemliyse bu "Baba işi?", annenin ne yaptığı daha az önemlidir bir de (!), ve bence asıl annenin çocuğunu nasıl yetiştirdiği önemlidir ya, neyse; iş başvuru formlarında bile yer alır.
Dev harflerle "ÖLDÜ" diye yazmışlığım var!

Şimdi de "Evli misin? Çocuk?"! "Çocuk?"! "Çocuk yok mu?"!!!

Çocuksan illaki bir baban, evliysen de illaki bir çocuğun olması gerekiyor! 
Aksi halde "tam değilsin", "eksiksin"!
Hele bir de kadınsan!!!


Bir gün nasıl yettiyse... Kuzenimin kuzeni, ya da akrabalık ilişkimiz olan bir hatun diyeyim, telefonda bana "Çocuğunuz yok. Yapmayı düşünmediniz mi?" demesiyle ben:
"Düşündük. Hamile de kaldım. Bir trafik kazasında kendim kurtuldum da, maalesef onu kaybettim. Sonra toparladım kendimi, kırıklarım düzeldi. Tekrar yürümeye başlamıştım. En sağlıklısından incecik de olmuştum, bebek için hatta... Çocuk odası bakarken... Erkenden menopoz.". 

"..."

"Yumurtalıkların iki görevi vardır, bunlardan biri neslin devamını sağlamak, diğeri ise östrojen hormonu ile kadını sağlıklı kılmak."
"Sağlıklı yumurtanın tükenmesi anlamına gelen menopozdan geri dönüş mümkün değil. Bu dönemde kadınlar gebe kalamaz, ancak yumurta bağışı ile gebe kalınabilir, bu yöntem de Türkiye'de yasaktır.

"..."

"Kimseye yük olma!", "Dertlerinle kimseleri üzme, yorma!" edebiyle büyüdük, ama artık her şeyleri içime atmaktan sıkıldım. 
Ayrıca, "Menopozlu Kadın" hakkımı kullanmak istiyorum. 
Her şeyleri haykırmak istiyorum.
Madem herkesler her soruyu sormakta bu kadar fevri, ben de çatır çatır "cevap" vermek istiyorum.
Hoyrat sorulara, al sana gerçeklerle dolu cevaplar burada... 

Ohhhh be!
Zaten fiziksel değişimler ile bile menopoz çok zor bir süreç. Ne kadar da hormon desteği alsan, o göğüslerinin sızım sızım patlamaya doğru ilerlemesi, bitmiyor hiç mesela. Üst beden öyle büyüdü ki, Marks&Spencer'ın en büyük sütyen bedeni bile olmuyor üzerime.
Metabolizma kağnı hızında.
Fiziksel gücünü kaybetmeye başlıyorsun da. Kaslar eriyor, belki kemikler de. Dolayısıyla halin de kalmıyor hiç bir şeylere.
Nefes bile alamaz oluyorsun.
Cildin eski esnekliğinde değil. O "ifade" çizgileri daha mı bir belirgin? Çok da takmıyorsun ya! "-mı?" acaba?


İşin duygusal yanıysa.. Sabahları işe ağlayarak gidiyorsun mesela. Geceleri de ince ince göz yaşları akıveriyor. Çabuk yorulduğundan mıdır, iş çıkışı bir şey yapmaya halin kalmadığından mı, sinirli oluyorsun; daha doğrusu her şeye kızgın. Tahammülün hep sınırda. 
Hafta sonları, çoluk çocuk herkesler keyiflerde iken, tüm ailelerden, istemeden, uzaklaşıyorsun.
Kaçasın geliyor, da, halin yok kaçmaya...

Artık dev şirketlere, ya da başkalarına para kazandırmak istemiyorsun. (Bu herkeslerin derdi galiba.) Ama para da kazanmak zorundasın. Onca yıldır ırgat olup, kazandığın parayı kiraya, yola, gırtlağa, ve stresten olur olmaz saçmalığa harcamışsın, kenara iki kuruş koymamışsın da! Artık "yaşamak" istiyorsun. Oysa emekli olmaya daha 15 yılın var. "Yuh" diyorsun; "Nasıl olacak ki?". "Bu erken yaşlanma ile erken emeklilik, erken menopoz için geçerli değil mi? Niye ki?".

Artık zaman, daha mı hızlı akıyor? Yapmak istediklerime hiç zaman kalmıyor.
İzmir'de onca fotoğraf çektim oysa. Hem de Canon EOS 760D'imle. (Evet aldım. Evet fotoğrafçılığa da başladım.) :-)))
Şöyle, "Bikini'nin İzmir'i"'ni yazasım ("yarasın") vardı ya.


Meyhane Piero, Alsancak, İzmir
Mayıs 2016


Sonuç; 69,9'dan 64,7'ye indim, gram gram, zar zor. Hatta "bir ben biliyorum ne çektiğimi" derecesinde!

Temmuz başında, bayramda ilk tatil. Şöyle 10 kilo versem, ne şahane olur. ;-)

Dahası benim bedenen güçlenmem gerek. Ama önce bu fazlalıklardan kurtulmak lazım. Zira, kemikler inceldikçe, kaslar eridikçe, her fazla gram zarar veriyor. 

Ayurverda öğrenmeye çalışıyorum şu ara.
Ve tabiki de yine şifa yogada. Ahhh bir de yapan olsa...

27 yorum:

 1. Özellikle Cemal Süreyya ya bayıldım. İçtenliğiniz samimiyetinizden çok etkilendim. Ben de bir beyaz yakalıyım sanırum benzer yaşlardayız. Az önce eşimle farklı bir hayatımız olabilir mi diye konuşuyorduk. Tüm bu karışık duygular benzer hayat yorgunlukları içerisinde birde hepimizin vermesi gereken kilolar var 😂😂

  YanıtlaSil
 2. Canım bugün senin yaşadığın yerlerdeydim, gözlerim hep seni aradi.bikini bu güzel havada evde oturamaz dedim ama bizim motivasyon kralicemizin içini sisirmisler. Bazı insanciklar da empati yeteneği, nezaket sıfır yapcak bişey yok. Guclu olmak, guc dagitmak, guc vermek .... Allah her kuluna bu vasıfları da vermiyor. Hepimiz birseylerle sinaniyoruz. Mucadele göbek adımız oldu. Çoğu zaman irademizle,istahimizla, nefsimize. Çevremizdeki negatif insanlarla, hastalıklarla...
  Çok şükür mücadele edecek gücümüz var.yaşadığımız surece mucadeleye devam...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ve iyi ki varsın da güç alıyorum sayende kuzu🙏🏼🙏🏼😘😘😘😘😘❤️❤️❤️❤️❤️

   Sil
 3. Önce ne zaman evleniyorsunla başlar, sonra " Eee hadi çocuk yok mu ?" ile devam eder, ama bitmez birde " Aaaa.Tek çocuk olmaz kardeş lazım ." larla devam eder. Derler de derler bikinim.!! Menopozdan gelen hakkı bilmem ama ağzının payını verme hakkı tamamen senin. Acıma kuzu boşver.
  Biraz üst üste ağır şeyler yaşanmış evet ama sen halledersin be . Halletmek derken her daim güçlü olmak değil kastım. Ağlaya güle geçmiyor mu hayat. Arada ağlayıp çokça gülersin inşallah.
  Yarana merhem olur mu bilmem ama" iyi ki varsın bikini" ������

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hem de nasıl iyi geldin. İyi ki ben bu blogu açmışım. İyi ki geldin buldun beni. 🙏🏼🙏🏼🙏🏼😘😘😘❤️❤️❤️❤️❤️❤️

   Sil
 4. Affına sığınarak ve haddimi aşmamış olmayı dileyerek koruyucu aile olsan çok güzel olmaz mı? Hem sana, hem ona...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Belki daha yeni olduğundan mı, ya da o dengesiz hormonlardan mı, ya da hala şoktayım... İtiraf edeceğim yine ama o deli gibi sevdiğim yeğenlerime bile bakarken içimde bir şeyler kopuyor... Belki de daha zamanı vardır. 🙏🏼🙏🏼🙏🏼😘😘😘

   Sil
 5. Bütün o negatifliklerin icinde "Bikini'nin 'Izmir'i ne güzel olurdu :)Kilavuz kitap olarak cok ise yarârdi...

  Sen güclü bir kadinsin ,bu da gececek canim :)Iyiki acmissin blogunu,icini dökecek dinleyecek,senden Ilham alacak iyi insanlar da var... Bikinim yanindayiz....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu blog sayesinde Canıma Can katan Şulem'le tanıştım ya, daha ne isterim. 🙏🏼🙏🏼🙏🏼😘😘😘😘😘😘❤️❤️❤️❤️

   Sil
 6. Ameliyat sonrasi adeten kesildim bende,benzer problemleri bende yasiyorum(47yas )...Kilo alimi,zor verme,yorgunuk vs....Mücadele devam ediyor canim.....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kıyamam Aşkım sana... Senle her türlü mücadeleye devam... 👊🏼👊🏼👊🏼❤️❤️❤️

   Sil
 7. Öpüyorum bikinicim.

  YanıtlaSil
 8. Canimm bunları yaşamamış olsam da çok iyi anlıyorum seni.. insanlar herşeye yorum yapma hakkını o kadar çok buluyorlar ki kendilerinde, susmak nedir bilmiyorlar hiç.. kırar miyim üzer miyim yok hiç lugatlarinda �� ama sen hiç üzme tatlı canını hepsi zor da olsa geçecek o kilolar da gidecek daha önce gittiği gibi opuldun çok çok ��

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gülsümümmmmm... O güzel yüreğinden kopup gelen destekle, her şey düzelir de, geçip de gider de ki zaten. <3 <3 <3

   Sil
 9. herkesin herseyi sormak,konusmak ve hatta yargılamak yorumlamak hakkıymıs gibi... su sıralar bende aynı düşüncelerdeyim. farklı olaylar aynı ruh halleri.... ne güzel birşeyy kilometrelerce uzaklıklardan birbirlerini anlayan insanların olması ve çok güzel paylaşmak bikinicigimm.. gülmektee aglamakta özgürlüktür ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nasıl mutluyum bu blogu açmış olmaktan, sana ulaşabildiğim için, birbirimize güç verebildiğimiz için.. ❤️❤️❤️

   Sil
 10. Harikasın bikini.. Başka birşeye ihtiyacın yok. Ne kilo ne insanlar, senin moralini bozmasın! Sen yolunu biliyorsun, yaptıklarının doğaya ve insanlara en önemlisi kendine iyi geldiğini;) seninle beraber çok şey okuyup öğrendim. Sayende yogaya başladım ve dünyayı yeniden keşfediyor gibiyim. Farkındalık yaratmak ve farkında olmak, en keyiflisi sanırım;) herşeyi izliyorum bazen, durup sadece izliyorum.. Kocaman sevgiler gönderiyorum;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Namaste Aşkım 🙏🏼🙏🏼🙏🏼❤️❤️❤️

   Sil
 11. Yaş 25. Köpek gibi çalışıp mühendis olmuşsun, para kazanmak zorunda olduğun için plaza çakılip, son uc yılini birilerine para kazandırarak gecirmissin. Sevdiğin adamla evleneli daha bir sene bile olmamış.. bir cildiye kontrolü için yapılan hormon testiyle tokat gibi yüzüne çarpıyor gerçek. Fsh 25.3! Ne ki bu diye googlelamanla başlıyor süreç. Yakistiramiyorsun, 25 yaşında menopoz mu olur?! Velhasıli bikinicim, anti mulerian hormon testi ile 0.52 yumurtalık rezervi ile erken menopoza adım atmış bulunuyorum. Seni o kadar iyi anliyorm ki.. okurken gözlerim doldu bir kez daha.. seni okuyorum pes edesim her geldiğinde. Ne olur daha çok yaz. Sevgiler
  Ozge

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canımmmmmmmm Aşkımmmmmm Özgemmmm.. <3
   Hemen söyleyeyim, ne zaman istersen bana yaz. Canın sıkılınca, aklına en ufak bir şey takılınca... Hatta dilersen mailden, bikiniprojesi@gmail.com.
   Hayattan bir şey öğrendiysem, o da "yaşayan bilir" oldu. Başka hiç kimse anlamıyor seni.
   Bu olanların, hepsinin illa ki bir sebebi var; bambaşka güzel kapıların açılmasına...
   Kocaman ve sımsıkı kucaklıyorum seni. <3 <3 <3 <3 <3 <3

   Sil
  2. Teşekkür ederim bikinicim^^
   Mutlaka yazacağım...
   Özge

   Sil
 12. Ah sevgili bikinicim... sen beni bilmezsin de ben senin çok eski takipçilerindenim. instagramda da kendi beyaz yakalı blog hesabımdan seni takip eder, enerjine bayılır sanki maslakta hemen yan plazada çalışan arkadaşımmışsın gibi, öğlen köşebaşında bir şeyler yiyecekmişz gibi hissederdim.

  Blogumu kapatmamla ayrı düştük, halbuki sen neler atlaşmışsın.. kendimi uzun süre arkadaşını aramayan, o sırada da arkadaşı kötü günler geçiren ama aramadığı için haberi bile olmayan biri gibi hissetim inan.

  Her şey en güzeline layıksın. Sevgi dolu günler diliyorum sana... (Yağmur)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canımmmmmmmmmmm Yağmur'ummmmmm... ❤️
   Şu an bile yazmış olman bana tekrar tekrar nasıl güç verdi anlatamam. Ve tam da başka bir şeylerin içindeyken... Bunu da yazmam gerektiğini hatırlattın. Yazmak bana iyi geliyor ve kendimde o gücü bulur bulmaz onları da anlatacağım.
   İyi ki varsın.. ❤️❤️❤️

   Sil
 13. Babanın işi sorusu benim de hayatımın lanetlerindendi, hala bazen aklıma o soruyla karşılaştığım zamanlar gelir keyfim kaçar. Okurken de kendimi gördüm yazında. Zaman zaman bu sorudan kaçış yolu olarak ben de ÖLDÜ diyerek karşıdakinin içinden 'keşke sormasaydım' demesine sebebiyet verirdim. Ve bu durumdan zevk alırdım. Biraz da onlar gerilsin, sormasınlardı. Bunu da bilmeyiversinlerdi.Herkesin babası çocuğunu pamuklara sarıp sarmalamıyordu işte. Anlasınlardı.

  YanıtlaSil

Oleyyyyyy..
En sevdiğim şey yorum almak! Zira, bunlarla besleniyorum! ;-)
Muckkksssss..

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...