28 Nisan 2014 Pazartesi

Sağ yoksa Sol var! ;-)


Bakalım bu yazıyı bitirmem kaç saatimi alacak? Umarım günler sürmez!. Yok, beynimin yavaşlığından değil, :-p, şundan dolayı:
Sağ el 4. metakarap proksimal kırığı!


3 gündür, yok kutlama, yok iş yemekleri bahaneleriyle (pastalı mastalı, rakılı balıklı, geç saatlere kadar atıştırmalı) "2 haftada DÜZ bir KARIN ve İNCE bir BEL!" programımı hiç edip, birkaç dakikalık plank'ımı bile yapmazken, Cumartesi sabahı, belde yeniden 67 cm'i görünce (1 haftada belden -2 cm!), "keşke" pişmanlıklarının hemen ardından "Bu iş şahane işliyor, devam Bikini!" motivasyonu ile "Yeşilliklerimi bir koşu marketten alayım da, süper bir hafta sonu kahvaltısı hazırlayayım!" telaşında, "Ay telefonu unuttum, neyse kalsın, yok alayım mı?!" ikilemiyle sen unut sağ eli asansörün kapısında! "Ahhhhhhh, o nasıl acı be yaw!". Buzlar falan, uyuşturdu da, taş gibi oldu, şişti bu el! Yok bu böyle olmayacak! Yok duramıyorum zaten.. 

Maslak Acıbadem'de alçıya alınır sağ el, en az 10 gün hiç kullanılmamak üzere...


Kendi kendine nazar değdiriyorsun Bikini! 

"Vay be! Bu kış ne bir aksırık, ne bir öksürük, hapşırık bile geçirmedin!", "Sağlık fışkırıyor içinden!", "Dipçik gibisin valla!"...

"Valla!"'nın ardına yapıştırsana şöyle içten bir "Maşallah!"!!! :-DDD
Neyse, yapacak bir şey yok! Olan oldu! Da, dün hasta şımarıklığı ile Bayramoğlu'nda, gerçek, sıkıştırılmamış kömürde pişen, yağı yerinde, içi sulu, pembemsi nefis döneri ve tandırda pişen incecik lavaşları lüpletmeseydim iyiydi! Bir de onun nefis, ev usulü patates kızartmaları yok mu?! :-p


Gel gelelim, sağ eli dominant olan biri için sol eli kullanmak çok zor! Her işe ilk atılan hep sağ el! Alçının farkındalık yarattığı kesin! Allah'tan! Aksi olsa iyileşmez bu el! Her şeye sağ ile atılıyorsun, amanın dur diyorsun, o uzundur unuttuğun, belki de hiç bilmediğin, diğer tarafına geçiyorsun. Da, öyle hemen geçemiyorsun. Beyin bir dumura uğruyor önce, nasıl yapacağını kestirmeye çalışırken. Sol ile bir şekilde bir iş görmeye girişsen bile, sağ yerinde durmuyor, sola çabalama iznini bile vermek istemiyor.


İnsanlık tarihi boyunca, sağ el "iyi", sol el "kötü" ile bağdaştırılmıştır. Latincede sol, kötü, uğursuz, ihanet anlamındaki sinister demektir. Sağ ise dexter yani hüner, beceri ve yetenek demektir.

Bedenin sağı ve solu da aynı şeklide, bütün dillerde benzer uç anlamlara sahiptirler. Sağ el, güçlü, doğru, uygun, öncelikli, gerekli, güvenilir gibi anlamlar alırken, sol el, zayıf, ters, değersiz, sakar, ikincil anlamlarını alır.

Politikada sağ faşist, sol anarşisttir.

Kültürel olaylarda, en değerli misafir, ev sahibinin sağında oturur. Evlilik törenlerinde, ilişkiye gizli bir mesaj verircesine, damat sağ, gelin solda yer alır.

Sağ ile tokalaşma geleneği, güç gösterisinden başka bir şey değildir.


Bunların hepsi, bedenin sağına hükmeden maskülen sol beynin ettikleridir. Bu, beynin sağ ve sol yarım kürelerinin bilgiyi değerlendirme teorilerine göre böyledir. Yine bu teoriye göre, hayat, renklerritm, müzik, sanat, yaratıcılık, tutku, hayal gücü ve özgürlük, bedenin sol tarafını kontrol eden sağ beyindedir. Tarih boyunca bu sağ beyinden çok korkulmuştur!Arşimet'e hamamda "Eureka!" çığlığını attıran yine sağ beyindir!

Solak insanların, spor, sanat ve bilimde daha başarılı oldukları da ayrı bir gerçektir.
Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından ve dehalarından olan Leonardo di ser Piero da Vinci en ünlü solaklardan kabul edilir. Ancak, bazı araştırmalar ve hikayeler, onun sağ elinde yaşadığı rahatsızlıktan dolayı sonradan sol elini kullanmaya başladığını anlatır. Rönesans dehası, dünyanın en değerli portresini Mona Lisa diğer adıyla La Gioconda 'yı, belki de sağ elinde ilerleyen rahatsızlığı nedeniyle tamamlayamamıştır. Leonardo da Vinci'nin çizim teknikleri ve o muhteşem tebessümün sahibesi hala gizemini korur.Mona Lisa veya La Gioconda (1503–1505/1507)
Louvre, Paris, France


Yaratıcılığı geliştirmek, yani beynin sağ lobunu harekete geçirmek için en çok önerilen egzersizler arasında sol tarafını daha fazla kullanmak var. Sol ile yazmak, resim çizmek bunlardan en popüler olanları.

O, The Oprah Magazine'da yazan, Martha Beck'in çok ilginç bir egzersiz önerisi şöyle:
"Bir kağıda, sağ elinizle yazıyla "Nasılsın?" diye sorun ve cevabı sol elinizle yazarak cevaplayın! Sağ beyin size, bildikleriniz arasında bilmediklerinizi söyleyecek!"


Sordum:


  
26 yorum:

 1. Çok fevkaladenin fevkinde bir yazi bikinim keza ege can can da solak ve cok sansli hissediyorum kendimi.. asla sag eli icin zorlamiyorum zorlayanida anlamiyorum simdi bu okuduklarimdan sonra daha dahada sansli hissediyorum oglum adina .. egezar.. 😚😚

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok öpüyorum ben geleceğin dehası Ege Can'ı.. :-***********

   Sil
 2. Bikinicim geçmiş olsun canım. Sende bu azim varken sen sollada her işini halledersin.... Tespitler süper ötesi çok çok geçmiş olsun. Nazardan bunlar hep....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canımsın Burcucuğummm.. Çok teşekkür ederim.. <3 <3 <3
   Bayıldım lafına.. Soldan da hallederiz.. ;-))))
   Muuuccckkkkssss...

   Sil
 3. Maşallah sübhanallah diyelim.Bu kıza çok nazar deyiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Nurselciğiiiimmmmm... <3 <3 <3
   Muccckkksssss...

   Sil
 4. Öncelikle geçmiş olsun bikini, hayatın sana göstermek istediği bir şeyler varmış demek ki, böyle tatsız bir olaydan kendine yepyeni katkılar yapacak şeyler çıkaracağına eminim ;)

  Ben orijinal bir solak olarak, kısa süreli yeni deneyiminde iyi şanslar diliyorum... Sağ eller için yaratılmış bir dünyada yaşamak için her iki elini kullanarak büyümek zorunda kalan biz solakların zekasının biraz da her iki beyni de kullanmalarından geldiğine inanıyorum. Senin de bu süreçte sağ beyninin uyanışını devam ettirdiğin sürece o beli daha ince yapacak ne şahane fikirler yaratırsın sen ;)

  Dikkat et kendine, maşallah de aynadaki aksine...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canımcımmmmm,
   Hakikaten de dünya sağ'laklar içinmiş. :-(
   Yaşasın sağ beyin! ;-)))))
   Kocamannnnnnn öptümmmmmm..

   Sil
 5. Geçmiş olsun,öyle anlatmışsın ki o anki acını hissettim,ucuz atlatmışsın gerçekten ,çok geçmiş olsun tekrar.

  YanıtlaSil
 6. bikini herşeyinle ilham kaynağısın ya:) bgn itirariyle mouse umu sola çektim ve her gn biraz sol elle yazma egzersizi yapmaya karar verdim.! beyin bizim kullanalım değil mi? şahanesin, çok öpüyorum seni! geçmiş olsun yeniden!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Di mi kuzu! Çalıştıralım Sağ beyinlerimizi... Renklere dalalım.... Oleeyyyyyyy... :-)))))
   Muuccccckkkkssss... <3 <3 <3

   Sil
 7. Canım geçmiş olsun ya eskisinden iyi olacak merak etme :)

  YanıtlaSil
 8. Canım Bikinim, tez şifa olasın, hemencecik geçiversin şifa enerjileri sarsın seni, bu yolda yürüyenlerin liderisin sen hiç şüphesiz, yarın tatilde tekne turundan bize sağ elinle selam verirken sol elini küstürmeyesin, ikisi de lazım bize, ama en çok sen lazımsın, bu hayat sensiz eksik kalırdı cânım ❤️❤️❤️

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nilüferiiiimmmmmm.. Ne güzel dilekler bunlar böyleeeeee.. Tüğlerim diken diken olduuuuu.. Çooooooookkkkkk teşekküüüüürrrrr ederiiiimmmmm... <3 <3 <3 <3 <3 <3

   Sil
 9. çok geçmiş olsun gerçekten nazar değmiş. Allah daha beterinden korusun bir an önce iyileşirsiniz umarım.Beğeni ile takip ediyorum. Motivasyon kaynağım oldunuz. 1.5 aydır kilo verme ve incelme sürecini sizi takip ederek ve dediklerinizi uygulayarak yapıyorum.çook teşekkürler.iyiki varsınız. neden bilmiyorum ama çok yakın bir arkadaşım gibi oldunuz. ne zaman vazgeçme fikri aklıma düşse instagramdaki paylaşımlarınız motive ediyor.içtenlikle söylüyorum çok çok teşekkürler bana ve bir çok kişiye sağlıklı beslenme konusunda hiç bir çıkarınız olmadan kattıklarınız için...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayşeciiiiğiiiimmmmm.. İnanılmaz etkilendimmm.. Asıl ben çok çok çok teşekkür ederimmmm.. Çooooookkkkk mutlu olduuummmm..
   Kocaman kocaman kocaman öpüyorum seniiii.. <3 <3 <3 <3 <3 <3

   Sil
 10. çooook geçmişler olsun bebeğim. zaten nazar değmese şaşarım sana maşallahın var. öptüm sağ elinden çabucak geçsin inşallah...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canımmmmm Ayşemmm.. Vallahi de geçti.. :-************* <3 <3 <3 <3 <3 <3

   Sil
 11. Iyi bir gülüs ve uzun bir uyku ,hersey icin en iyi iki tedavidir...

  Tututuuuu! Bir daha nazar degmez insaallah.Elemtere fis , kem gözlere sis :)

  Unutmadan evden cikarken nazar dualarini okumayi ihmal etme...Sevgi ve saglicakla kal...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şulemmmm..
   Şahanesiyle iyi bir gülüş attım şimdi sayende.. :-))))))))))))
   Dualarımı eksik etmeyeceğim, aşkım söz.. ;-)))
   Muuuuuuuccccckkkkkksss..

   Sil
 12. aahhhh bikiniiicim çokk üzüldümm:(
  çookk geçmiş olsun canımmm benim :) çabucak iyileşmen dileğiyle çokkkk öpüyorum seni :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederimmmmmm Gülümmmmm.. <3 <3 <3
   Çok şükür, iyileşiyor iyicene.. ;-)))
   Ben de çooooooookkkkkk öpüyorum seniiii...

   Sil
 13. Cok gecmis olsun Bikinicim!! Allahim nazarlardan korusun seni canim!!! Masallah diyordum ama artik daha cok diyecegim Bikinim:) Yazilarindan paylasimlarindan cok seyler ögrendim ve ögreniyorum! Iyiki Varsin!!
  💜💙💛

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi ki sen de varsın Canım Nilimmmmm.. <3 <3 <3

   Sil

Oleyyyyyy..
En sevdiğim şey yorum almak! Zira, bunlarla besleniyorum! ;-)
Muckkksssss..

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...